مناسب ترین کفش پیاده روی برای ما کدام است؟

در این مقاله قصد داریم تا توضیح دهیم مناسب ترین کفش پیاده روی برای شما کدام است.

انتخاب مناسب ترین کفش پیاده روی کار آسانی نیست. یک کفش پیاده روی باید مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد که در این مقاله به آن ها اشاره می کنیم. در انتخاب یک کفش موارد زیادی مانند زیبایی ، طرح ، مدل ، برند ، مواد و موارد دیگر می تواند انتخاب ما را تحت تاثیر قرار دهد.

اگر بخواهیم کفش ها را از نظر نوع طراحی تقسیم کنیم می توانیم به زیره ، رویه ، تودوزی و لایه میانی اشاره کنیم. کفش های ورزشی که کاربردهای ( کفش پیاده روی، کفش فوتبال، کفش رانینگ و…) متفاوتی دارند ، بسته به نوع کاربردشان تکنولوژی های متفاوتی توسط شرکت های تولید کننده در ساختشان استفاده شده است .

ویژگی های کفش مناسب پیاده روی :

۱) وزن کفش

کفش پیاده روی

 

یکی از مهم ترین عوامل در انتخاب مناسب ترین کفش پیاده روی وزن آن است یک کفش پیاده روی مناسب باید سبک باشد تا دویدن و پیاده روی را برای شما آسان تر کند به همین دلیل در ساخت کفش های پیاده روی از موادی استفاده می شود که سبک باشند. برای مثال معمولا رویه کفش از پارچه ضخیم و لایه میانی ازجنس ماده شیمیایی به نام  EVERUN که علاوه بر کاربردهای متنوعی که دارد به کم کردن وزن کفش کمک می کند.

۲) قابلیت گردش هوا درون کفش

کفش پیاده روی

یکی از ویژگی های مهم دیگر در انتخاب کفش پیاده روی قابلیت گردش هوا درون کفش است. به دلیل اینکه در هنگام پیاده روی گردش خون و سوخت و ساز بدن بالا میرود و همین طور باعث بالا رفتن  دمای پا می شود و پا دچار تعریق می گردد که قابلیت گردش هوا درون کفش نه تنها تعریق پا را کاهش می دهد بلکه باعث خنک ماندن سطح پا خواهد شد. در کفش هایی که رویه ی پارچه ای دارند معمولا گردش هوا بیشتر است زیرا هوا از میان منافذ موجود بین الیاف پارچه بیشتر جریان می یابد .

برندهای معتبر تولید کفش برای افزایش گردش هوا در کفش و همچنین راحتی بیشتر پا از تکنولوژی های مختلفی استفاده می کنند . برای مثال شرکت ادیداس از تکنولوژی CLIMACHILL در کفش های خود استفاده می کند . این تکنولوژی در واقع پارچه ای است که برای خنک نگه داشتن پا و راحتی ساخته شده است. الیاف این پارچه با نقره های کوچک و آلمینیوم بافته می شود که به بیرون کشیدن گرما از پا و همچنین  باعث خنک شدن و شاداب شدن پوست می شود .

CLIMACHILL به گونه ای عمل می کند که در قسمت هایی که آلمینیوم استفاده شده است گرما از پا جذب شده و میکروفیبرها باعث خروج رطوبت از پا می شود.

۳)انعطاف پذیری

کفش دویدن

همانطور که می دانید مهم ترین ویژگی در کفش دویدن و پیاده روی انعطاف پذیری است و این موضوع اهمیت بیشتری در کفش های مناسب دویدن نسبت به کفش های پیاده روی دارد .

حرکاتی مانند خم شدن پنجه پاها باعث وارد شدن فشار بیشتر در این قسمت خواهد شد و به همین دلیل است که کفش های با انعطاف پذیری بالا تر گزینه بهتری برای استفاده هستند . برای همین است که اکثر تولید کنندگان کفش در فسمت زیره یا لایه میانی کفش های خود از EVA و یا EVERUN استفاده می کنند.

یکی از مناسب ترین راه ها برای تشخیص انعطاف پذیری یک کفش خم کردن قسمت پنجه پا در کفش می باشد. در صورتی که کفش به راحتی خم شود این کفش انعطاف پذیری خوبی دارد. اگر کفش انعطاف پذیری خوبی نداشته باشد ممکن است سبب دردهایی در عضلات ساق و یا تاندون آشیل گردد.

۴) لایه میانی و زیره کفش

یکی دیگر از نکات قابل توجه در خرید مناسب ترین کفش پیاده روی مقدار ضربه پذیری و همچنین انتقال ضربه به پا می باشد اما نکته ای که وجود دارد این است که در بیشتر کفش ها از زیره لاستیکی استفاده می شود و تفاوت بین کفش ها به طراحی  زیره آن ها برمیگردد.

در کفش های مخصوص دویدن و پیاده روی باید قوس هایی در ناحیه میانی آن ها وجود داشته باشد تا فشار حاصله از ضربات به کفش را به حداقل برساند .

بخش دوم یعنی لایه میانی که فشار حاصله از ضربات به کفش را کاهش می دهد که دو وظیفه مهم بر عهده دارد:

۱)فشاری که از طرف وزن شما به کفش وارد می شود را کمتر به سطح  منتقل می کند.
۲)ضربات و فشار های حاصله از سطح زمین را به کفش کاهش می دهد.

برندهای سازنده کفش تلاش می کنند در ساخت لایه میانی کفش از موادی استفاده کنند که در عین سبک وزن بودن در مقابل فشار ها مستحکم باشد و تحمل پذیری بالایی داشته باشد. به عنوان مثال می توان به برند ساکانی اشاره کرد که در لایه میانی کفش خود از ماده ای به نام  EVERUN استفاده کرده که در عین سبک وزن بودن در مقابل ضربه بسیار مستحکم است.

۵)طراحی کفش پیاده روی

طراحی مناسب ترین کفش پیاده روی باید به گونه ای باشد که بتواند به شما کمک کند تا در هنگام ورزش بتوانید بیشتر احساس راحتی کنید به همین دلیل طرح کفش می تواند فاکتور بسیار مهمی در انتخاب شما باشد. کفش پیاده روی نسبت به بقیه کفش های ورزشی رویه کوتاه تری دارد که باعث می شود پاشنه پا با آزادی بیشتری حرکت بکند و همین طور پنجه کفش پیاده روی و دویدن باید مقداری بزرگتر از کفش های معمولی باشد تا پنجه پا در کفش آزادی بیشتری داشته باشد که از فشار به انگشتان پا جلوگیری شود.

۶)قالب شدن کفش به پا

قالب شدن کفش به پا یا انتخاب سایز مناسب کفش هم مورد بسیار مهمی است و این نکته باید در نظر گرفته شود که سایز و قالب کفش در برندهای مختلف، متفاوت است. مثلا قالب کفش ساکانی از قالب کفش ریباک کوچک تر است. مثلا اگر سایز پای شما ۴۰ از برند ساکانی است در برند آدیداس سایز پای شما ۴۰.۵ است . پس شما باید در انتخاب سایز کفش خود دقت بیشتری بکنید چون اگر کفشی انتخابی قالب به پای شما نباشد در طولانی مدت میتواند باعث آسیب به کمر و عضلات پشت ران شود.

بهترین تکنولوژی های استفاده شده در کفش های ورزشی:

۱) BOOST

کفش پیاده روی

 

شرکت آدیداس از تکنولوژی های مختلفی در تولید کفش های خود استفاده می کند که یکی از آن ها تکنولوژی BOOST است. از این تکنولوژی در تولید لایه میانی کفش های ورزشی استفاده می شود. این تکنولوژی به این صورت است که در هنگام ساخت لایه میانی کفش از ماده شیمیایی ترموپلاستیک پلی اورتان استفاده می شود که بعد از فشرده شدن به هم میزان بازگشت انرژی به پا افزایش می یابد.

۲) Z PUMP

 

این تکنولوژی که در کفش های ریباک استفاده می شود باعث می شود تا کفش به طور مناسبی قالب پای شما شود . کفش هایی که با این تکنولوژی تولید می شوند دارای قسمتی با یک درپوش هستند که بعد باد شدن کفش را قالب پای شما می کنند.

۳) FLYWIRE

کفش دویدن

این تکنولوژی در کفش های نایک استفاده می شود و به این صورت است که در طرفین کابل هایی قرار دارند که باعث می شوند تا هنگام بستن کفش، کفش به خوبی قالب پای شما شود.

از انواع دیگر تکنولوژی ها می توان به Micro g , endofit , go pillars و… در کفش های آندر آرمور، سالومون و اسکیچرز اشاره کرد.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

  • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link