حرکات اصلاحی برای دیسک گردن

انجام تمرینات بدنسازی همواره لازمه سلامتی و تندرستی بدن است. در این بین افرادی هستند که به دلیل داشتن مشکلات جسمی از انجام تمرینات ورزشی و بدنسازی سرباز می‌زنند و یا نمی‌توانند به درستی تمرین کنند. یکی از مشکلاتی که باعث می‌شود تا به درستی تمرینات انجام نشود دیسک گردن است. دیسک گردن یکی از شایع‌ترین مشکلات موجود برای افراد است که دلایل زیادی زمینه ساز به‌وجود آمدن چنین مشکلی می‌شود که ازجمله این دلایل استفاده زیاد از گوشی موبایل، پشت میز نشینی و کم تحرکی، استفاده از بالش نامناسب برای خوابیدن و غیره است.

درمان دیسک گردن با ورزش اما به راحتی انجام پذیر است و شما با انجام حرکات ورزشی برای دیسک گردن می‌توانید به سلامتی گردن و مهره‌های گردنتان رسیدگی کنید تا مشکل ساز نشود. در ادامه درخصوص دیسک گردن، علائم آن، تمرینات و حرکات اصلاحی برای دیسک گردن صحبت می‌کنیم. برای رسیدن به پاسخ سوالاتتان تا انتها باما همراه باشید.

حرکات اصلاحی برای دیسک گردن

دیسک گردن چیست؟

گردن بخشی از ستون فقرات است که از ۷ مهره تشکیل شده است. این مهره‌ها توسط دیسک ازیکدیگر جداشده‌اند و موجب حرکت آزادانه ستون فقرات می‌شوند. اما اگر لایه‌ خراجی که دیسک آن را احاطه کرده دچار پارگی شود فتق دیسک بوجود خواهد آمد. عواملی چون افزایش سن نیز می‌تواند موجب بوجود آمدن چنین مشکلاتی شوند.

علائم دیسک گردن

دیسک گردن همواره علائم مشخصی دارد و تشخیص آن نیز توسط پزشکان متخصص به راحتی انجام پذیر است. درد گرفتن گردن و بازوها، فقدان هماهنگی سر و گردن، بی حسی و ضعف در هردو دست، اسپاسم‌های عضلانی در دستان و پاها، عدم راه رفتن مستحکم و قدم های لرزان و بی ثبات در هنگام راه رفتن از علائم آشکار دیسک گردن است. البته باید این مورد را نیز درنظر گرفت که دیسک گردن علائم زیادی دارد که ممکن است بیشتر از علائم آشکار خودرا نشان دهند و شمارا برای تشخیص بیماری گمراه کنند. ازین رو معمولا برای یافتن منشاء اصلی بیماری‌ها پزشکان انجام آزمایشات و تست‌های مورد نیاز را تجویز می‌کنند تا برای درمان قطعی راه هموارتری را پیش ببرند.

آیا دیسک گردن خوب میشود؟

آیا دیسک گردن خوب می‌شود؟

تشخیص دیسک گردن توسط پزشکان و متخصصان انجام می‌شود و معمولا یک جراح مغز و اعصاب براساس سابقه، علائم، معاینات ظاهری و جسمی و همچنین نتایج آزمایشات انجام شده می‌تواند تشخیص قطعی بیماری را انجام دهد. اما خوب شدن و درمان دیسک گردن مسئله‌ای جداگانه از تشخیص است. استفاده از گردن بند، دریافت داروهای درمانی، فیزیوتراپی، تزریق داروهای تخصصی، جراحی و در انتها انجام حرکات اصلاحی برای دیسک گردن می‌تواند به درمان دیسک گردن کمک کند. نکته قابل توجه این است که شما برای انجام هرکدام از موارد درمانی ذکرشده باید حتما با پزشک متخصص مشورت کرده و از راه‌های درمانی مناسب برای خودتان استفاده کنید. در ادامه اما برخی از تمرینات و حرکات ورزشی برای دیسک گردن را مثال می‌زنیم و مرور می‌کنیم.

حرکات ورزشی برای دیسک گردن

پیش از مرور تمرینات و حرکات ورزشی ابتدا باید این نکته را تاکید کنیم که حتما پیش از انجام تمرینات با پزشک متخصص خود مشورت کرده و درصورتی که از پزشک اجازه انجام این تمرینات را گرفتید، به انجام حرکات اصلاحی روی آورید. در ادامه تمرینات موثر برای درمان دیسک گردن را مثال می‌زنیم.

آویزان کردن سر به عقب

برای انجام این تمرین به پشت روی یک میز، تخت یا نیمکت دراز بکشید به طوری که از گردن به بالا سرتان آویزان باشد. سپس به آرامی و ملایمت سر خودرا به عقب ببرید و بین ۳۰ثانیه الی ۱ دقیقه منتظر بمانید. درصورتی که در هر لحظه کوچکترین دردی را حس کردید فورا تمرین را متوقف کنید. این تمرین را درصورت توانایی بین ۵ الی ۱۵ بار در روز انجام دهید و جانب احتیاط را رعایت نمایید.

حرکات کششی گردن برای دیسک گردن

بلند کردن سر به عقب

برروی شکم روی یک میز یا تخت دراز بکشید، دستان خودرا درکنار بدنتان قرار دهید و سرو گردنتان را از لبه تخت آویزان کنید. سپس به آرامی سرتان را به سمت بالا حرکت دهید به شکلی که بتوانید به راحتی روبروی خودرا ببینید. ۵ الی ۱۰ ثانیه مکث کنید و سپس به حالت ابتدایی برگردید. این تمرین را برای ۱۵ الی ۲۰ بار انجام دهید و درصورت احساس کوچکترین دردی از ادامه تمرین خودداری کنید.

کشش گردن با استفاده از چسباندن چانه به سینه

روی تخت یا میز دراز بکشید و دستانتان را کنار بدنتان ثابت کنید. سپس به آرامی سعی کنید چانه‌تان را رو به پایین برده و به سینه برسانید. برای ۵ الی ۱۰ ثانیه ثابت بمانید و به حالت ابتدایی بازگردید. اگر درحین انجام این تمرین دردی احساس کردید تمرین را متوقف کنید و درصورت راحتی این تمرین را برای ۱۵ الی ۲۰ بار در روز انجام دهید.

کشش شانه ها

پشت به دیوار بایستید یا بنشینید، سپس دستانتان را باز کرده و آرنج‌هارا تا ۹۰ درجه خم کنید. پس از این به آرامی دستانتان را پایین آورده و بالا ببرید و سعی کنید دستانتان از دیوار فاصله نگیرند. این تمرین را برای ۱۵ الی ۲۰ بار در روز انجام دهید.

حرکت خم کردن سربه پهلو

برروی زانو بنشینید و اجازه دهید شانه‌هایتان راحت و آزاد باشد. سپس به آرامی سرتان را به طرفین خم کنید تا حدی که سرتان موازی با سطح زمین شود. این کار را برای هرطرف تا ۳۰ ثانیه مکث انجام دهید و سپس به حالت ابتدایی برگردید. این تمرین را برای ۳ الی ۵ بار در روز انجام دهید و درصورتی که درد داشتید تمرین را متوقف نمایید.

کشش عضلات کتف

کشش عضلات کتف

برروی زانوها بنشینید و اجازه دهید تا شانه‌هایتان آزاد باشد. یک از دستانتان را پشت سر قرار دهید و به آرامی سرتان را خم کنید طوری که با زاویه ۴۵ درجه بتوانید به زمین نگاه کنید. این تمرین را برای ۳ الی ۵ بار در روز انجام دهید. درصورتی که در حین تمرین درد داشتید از انجام تمرین خودداری کنید.

چرخش گردن

روی زانوها بنشینید و اجازه دهید تا شانه‌هایتان آزاد باشد. سپس به آهستگی سرتان را به طرفین بچرخانید و برای ۳۰ ثانیه مکث کنید. سپس به حالت اولیه برگردید. این تمرین را برای ۳ الی ۵ بار در روز انجام دهید و در صورتی که درد داشتید از ادامه تمرین خودداری کنید.

تمرینات و حرکات اصلاحی ذکرشده برای دیسک گردن همواره باید با احتیاط و تحت نظر پزشک انجام شده و تحت هیچ شرایطی تمرینات ذکرشده را به دلخواه انجام ندهید.

نکات مهم انجام حرکات اصلاحی برای دیسک گردن

نکاتی مختصر اما مهم وجود دارند که باید در زمان انجام حرکات اصلاحی برای دیسک گردن آن‌هارا درنظر بگیرید. این نکات عبارتند از:

  • صحبت با پزشک متخصص
  • انجام آزمایشات تخصصی
  • عدم انجام تمرینات ورزشی سنگین
  • خوابیدن روی بالش مناسب
  • عدم خم کردن سر برای طولانی مدت

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درخصوص تمرینات و حرکات ورزشی برای دیسک گردن صحبت کنیم و درخصوص علائم و تمرینات درمانی دیسک گردن بیشتر بدانیم. در انتها درخصوص فروشگاه دنیز اسپرت صحبت می‌کنیم که یکی از بهترین فروشگاه‌های ورزشی کشور است. فروشگاه دنیز اسپرت علاوه بر عرضه محصولات بدنسازی و ورزشی این امکان را برای شما عزیزان فراهم آورده تا بتوانید علاوه بر امکان استفاده از مشاوره پیش از خرید رایگان، مشاوره ورزشی، مشاوره تمرینی و همچنین سوالات و مشاوره درخصوص تمرینات دیسک گردن را به رایگان دریافت کرده و از تجربه و تخصص مربیان ورزشی متخصص دنیز اسپرت استفاده نمایید.ر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link