دمبل | معرفی انواع دمبل بدنسازی

تمرینات بدنسازی را همیشه باید با تنوع بالا، رعایت دامنه حرکتی صحیح، استفاده از وزنه‌های درحد توان و همچنین استفاده از دستگاه ها و وزنه‌ها و دمبل‌ها بصورت همزمان انجام داد. ایجاد تنوع در تمرینات و ورزش بدنسازی سبب می‌شود تا علاوه بر عادت نکردن بدنتان به تمریناتی خاص بتوانید از تمرین زدگی نیز دوربمانید و برای افزایش توان عضلاتتان نیز مسیر هموارتری را داشته باشید. دراین بین اگر بخواهیم به موثرترین وسیله ورزشی که می‌تواند بیشترین کمک را به شما بکند تا پیشرفت کنید، تنوع تمرینی داشته باشید، رکوردهای بیشتری بزنید و همچنین تمرینات ایمنی داشته باشید اشاره کنیم باید به انواع دمبل بدنسازی اشاره کنیم.

دمبل بدنسازی یکی از پراستفاده‌ترین تجهیزات بدنسازی است که قطعا اگر حتی برای یک روز بدنسازی کرده باشید می‌دانید که بودن دمبل در برنامه تمرینی مسئله‌ای غیر قابل تغییر است. دراین مقاله ما قصد داریم تا درخصوص انواع دمبل بدنسازی صحبت کنیم و علاوه بر بیان ویژگی‌های هرنوع دمبل نکاتی را نیز برای خرید و استفاده از دمبل‌ها به شما بگوییم.
اگر شماهم جزو ورزشکارانی هستید که قصد کسب اطلاعات بیشتر درخصوص یار همیشگی تمریناتتان را دارید تا انتهای این مقاله باما همراه باشید.

دمبل | معرفی انواع دمبل بدنسازی

دمبل چیست؟

یکی از انواع تجهیزات و وسایل بدنسازی دمبل است. دمبل بدنسازی از یک میله گرد کوتاه و دو وزنه آهنی تشکیل شده است. این وزنه‌ها می‌توانند وزن مختلفی از نیم کیلوگرم تا ۱۰۰ کیلوگرم یا بیشتر نیز داشته باشند است.

دمبل بدنسازی یکی از تجهیزاتی است که بخاطر قابلیت حمل راحت، قابلیت تمرین در شرایط، موقعیت و همچنین دامنه‌های حرکتی مختلفی که دارد به پرکاربردترین وسیله بدنسازی تبدیل شده است. شما با یک جفت دمبل برروی یک میز پرس می‌توانید بدون اینکه بخواهید دمبل‌هارا تعویض کنید. یا به سراغ دستگاه دیگری بروید به راحتی چند تمرین برای عضلات مختلف را انجام دهید. مثلا شما با یک جفت دمبل و یک میز پرس حرکات پرس سینه دمبل، قفسه صلیبی دمبل، زیربغل تک دمبل خم، پلاور دمبل، دمبل میان پا، پشت بازو دمبل تک دست خوابیده و خیلی تمرینات دیگه را انجام دهید. البته تمرینات با دمبل گستره زیادی دارند و شما حتی می‌توانید عضلات مدنظر خود در یک وعده تمرینی را کلا فقط با دمبل و بدون استفاده از هیچ دستگاهی تمرین دهید.

انواع دمبل قابل تنظیم

دمبل بدنسازی قابل تنظیم

یکی از انواع دمبل دمبل‌های قابل تنظیم هستند. سالیان زیادی است که دربرخی باشگاه‌ها و مخصوصا در خانه‌ها استفاده از دمبل قابل تنظیم رواج زیادی دارد. فرض کنید شما برای تمرینات عضلات مختلف وزنه‌های سنگین و سبک مختلفی بخواهید استفاده کنید. با داشتن دمبل قابل تنظیم می‌توانید هرتمرینی را بسته به توان بدنیتان با وزنه دلخواه خود انجام دهید. در گذشته دمبل‌های قابل تنظیم البته باید بصورت دستی تنظیم می‌شدند اما امروزه نسل جدیدی از دمبل‌های قابل تنظیم عرضه می‌شود که این دمبل‌ها نیز علاوه بر جلب نظر ورزشکاران زیادی باعث رواج تمرینات بدنسازی در خانه نیز شده‌اند. درادامه قصد داریم درخصوص این دونوع دمبل قابل تنظیم یعنی دمبل قابل تنظیم کلاسیک و مدرن صحبت کنیم.

دمبل قابل تنظیم کلاسیک

دمبل قابل تنظیم کلاسیک به این شکل بود که شما یک میله دوسر رزوه یا پیچ داشتید به همراه دو مهره و با خرید وزنه‌های مخصوص دمبل می‌توانستید با باز و بست کردن مهره‌ها وزنه‌های دلخواهتان را روی دمبل ببندید و تمرین کنید که علاوه بر زمان بر بودن این مسئله همواره باید از شل نبودن مهره‌ها اطمینان حاصل می‌کردید.

دمبل قابل تنظیم مدرن

دمبل قابل تنظیم مدرن نسل جدیدی از دمبل هاست که هردمبل یک شاسی یا پایه نگه‌دارنده با وزنه‌های مختلفی دارد. میله دمبل درمیان این وزنه‌ها قرار می‌گیرد و در کناره میله یک قفل وزنه قرار دارد. برای این دمبل‌ها شما کافیست تا زمانی که میله روی شاسی است وزنه دلخواهتان را با استفاده از درجه موجود تنظیم وزنه انتخاب کنید و با قفل کردن وزنه‌ها به راحتی دمبل را جداکنید و با خیال راحت تمرین کنید.

تفاوت این دونوع دمبل در شرایط تغییرات وزنه‌هایشان است جایی که شما برای دمبل مدرن شاید کمتر از یک سوم وقتی که برای تعویض وزنه دمبل کلاسیک را می‌گذارید باید زمان بگذارید و هیچ انرژی نیز صرف جابجایی وزنه‌ها نکنید.

انواع دمبل ثابت

دمبل بدنسازی ثابت

دمبل ها البته از نوع ظاهری نیز تفوت دارند. این تفاوت در نوع طراحی وزنه‌های کناری بوده و به سه شکل دمبل شش ضلعی، دمبل گرد و دمبل بانوان (ایروبیک) تقسیم می‌شوند. در ادامه درخصوص این سه نوع توضیح می‌دهیم.

 • دمبل شش ضلعی : دمبل شش ضلعی دمبلی در وزن‌های مختلف است که وزنه‌های کناری این دمبل ها شش ضلعی است.
 • دمبل گرد : دمبل گرد نیز دمبلی است که وزنه‌های کناری آن گرد بوده و در وزن‌های مختلفی وجود دارد.
 • دمبل بانوان(ایروبیک) : دمبل بانوان یا دمبل ایروبیک دمبلی است که معمولا بین وزن‌های ۱۵۰ گرمی تا ۵ یا ۱۰ کیلوگرمی تولید می‌شوند، معمولا شش ضلعی هستند و دارای روکش می‌باشند.

جنس دمبل‌های بدنسازی

دمبل‌ها از نظر جنس نیز دارای مدل‌های مختلفی هستند که به سه نوع دمبل فلزی یا آهنی، پلاستیکی و روکش وینیل تقسیم می‌شوند.

 • دمبل فلزی : مرسوم‌ترین و پرمصرف‌ترین دمبل بدنسازی مدل فلزی است که از آهن تشکیل شده و در باشگاه‌ها مورد استفاده زیادی قرار می‌گیرد.
 • دمبل پلاستیکی : دمبل پلاستیکی نوع دیگر دمبل است. این دمبل‌ها اغلب سبک وزن هستند و برای ورزش‌های تمرکزی و گرم‌کردن نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • دمبل روکش وینیل : وینیل نوعی روکش پلاستیکی بادوام است که ضد حساسیت و بی بو بوده و برای دمبل‌های سبک مثل دمبل ایروبیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

دمبل قابل تنظیم یا ثابت؟ کدام بهتر است؟

همانطور که گفتیم دمبل‌های قابل تنظیم بیشتر در خانه‌ها مورد استفاده هستند. دلایلی زیادی برای این مسئله وجود دارد که یکی از مهمترین آنها اشغال فضای بسیار کمی است که دارند. اما شاید برایتان سوال شود با این حال بهتراست دمبل ثابت بخریم یا دمبل قابل تنظیم؟ درپاسخ به این سوال باید ببینید دمبل را برای کجا می‌خواهید؟ اگر باشگاه دار هستید قطعا خرید دمبل ثابت برایتان بهتراست. زیرا شما با خرید هر دمبل در وزن‌های مختلف می‌توانید نیاز ورزشکاران زیادی را رفع کنید. اما اگر بخواهید دمبل قابل تنظیم بگیرید، نیاز دارید دمبل با وزن بالا را در تعداد بالا تهیه کنید و هزینه تمام‌شده شما زیاد خواهد شد. در مجموع اگر قصد خرید برای تجهیز باشگاه بدنسازی را دارید بهتراست به سراغ دمبل ثابت بروید و اگر می‌خواهید تمرینات خانگی داشته باشید به سراغ دمبل قابل تنظیم.

نکات مهم در هنگام خرید دمبل

نکات مهم در هنگام خرید دمبل بدنسازی

چند نکته ساده را همواره درهنگام خرید دمبل باید به یاد داشته باشید که در ادامه به بیان آنها می‌پردازیم.

 • حتما دمبل ها را مخصوصا دمبل‌های جفت را وزن کنید و از وزن دقیق آنها مطلع شوید.
 • از جای معتبر خرید کنید.
 • دمبلی بخرید که آهن وزنه‌هایش پوشیده‌باشند. این پوشش می‌تواند زد زنگ و رنگ باشد و می‌تواند لاستیک باشد. اینطور دیگر نگران زنگ زدگی دمبل نیستید.
 • سعی کنید دمبل را در جایی بدون رطوبت نگه داری کنید.
 • اگر برای باشگاه خرید می‌کنید دمبل شش ضلعی یا گرد بسته به سلیقه و شرایط خود بخرید.
 • برای تجهیز باشگاه دمبل‌های زیر ۲۵ کیلوگرم بسیار پرمصرف هستند. به خرید یک جفت از هرکدام بسنده نکنید.
 • برای دمبل‌هایتان شاسی استند یا پایه نگه دارنده بخرید و روی زمین نگذارید.

سخن پایانی

دراین مقاله سعی کردیم درخصوص انواع دمبل بدنسازی صحبت کنیم و ویژگی و نکاتی را بازگو کنیم. درانتها فروشگاه دنیز اسپرت را معرفی می‌کنیم. فروشگاه دنیز اسپرت یکی از معتبرترین و با سابقه‌ترین فروشگاه‌های ورزشی کشور با انبوهی از تجهیزات و وسایل بدنسازی است. شما می‌توانید به راحتی هرنوع محصولی را دراین فروشگاه یافته و پس از بررسی و مقایسه محصولات با یکدیگر با استفاده از مشاوره رایگان پیش از خرید انتخابی دقیق و راحت را داشته باشید و از ضمانت سلامت و اصالت کالا نیز مطمئن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link