دمبل یا هالتر | بررسی معایب، مزایا و انواع دمبل و هالتر

ورزش بدنسازی را همیشه بعنوان مادر تمامی ورزش‌ها مثال زده اند. دلیل این انتخاب نیز این است که شما اگر فوتبالیست باشید نیاز به بدست آوردن آمادگی بدنی از طریق بدنسازی هستید و اگر اتومبیل ران هم باشید باید آمادگی بدنی داشته باشید. داشتن برنامه تمرینی منظم و متنوع و رعایت رژیم غذایی اصل بزرگ پیشرفت در بدنسازی است و اگر هرکدام از این دومورد نقض شود شما در مسیر پیشرفت نخواهید ماند. استفاده از دستگاه‌های متنوع بدنسازی باتوجه به برنامه تمرینی که دارید می‌تواند به پیشرفت شما سرعت ببخشد و گاهی لازم است تا برای رفع عیوب به سراغ وزنه آزاد یا دستگاه‌های خاصی بروید.
ما در این مقاله قصد داریم به سراغ دو عضو همیشگی ورزش بدنسازی یعنی هالتر و دمبل برویم و ببینیم این دو وسیله بدنسازی چه نقشی در تمرینات بدنسازی داشته و بررسی کنیم که برای هرنوع شرایط بدنی بهتر است هالتر یا دمبل را انتخاب کنیم و مزایا و معایب تمرینات بدنسازی با دمبل یا هالتر را نیز بررسی کنیم. اگرشماهم جزو ورزشکارانی هستید که هنوز اطلاعات کافی درخصوص دمبل و هالتر ندارید یا می‌خواهید بیشتر درخصوص این دو وسیله بدنسازی بدانید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دمبل چیست؟ | مزایا معایب و انواع آن

دمبل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

دمبل بدنسازی تشکیل شده از یک میله آهنی یا لاستیکی فشرده و دو وزنه کوچک، متوسط یا بزرگ است که در هرطرف این میله قرار می‌گیرد. اندازه میله دمبل بسته به نوع آن از ۱۰ سانتیمتر تا ۱۸ سانتیمتر متفاوت است و وزن وزنه‌های دمبل تاثیر مستقیمی در اندازه آن دارد. دمبل‌ها از نظر ظاهری و کاربردی به انواع زیر تقسیم می‌شود.

دمبل قابل تنظیم

یکی از جدیدترین و مدرن‌تریم نوع این وسیله ورزشی، دمبل قابل تنظیم است. این نوع دمبل برای مثال تا ۲۰ کیلوگرم گنجایش دارد و شما با استفاده از پیچ یا گیره امکان تنظیم وزنه مورد نظر خودرا بسته به نوع دمبل خواهید داشت.

دمبل ثابت

معمول‌ترین نوع دمبل، دمبل ثابت است که می‌تواند از ۲۵۰ گرم تا ۱۰۰ کیلوگرم وجود داشته باشد. این نوع دمبل بیشتر در باشگاه‌های بدنسازی استفاده می‌شود.

دمبل گرد

این دمبل به شکلی است که وزنه‌های کناری آن گرد بوده و حالت دایره ای داشته باشند.

دمبل شش گوش

دمبل شش گوش نیز دمبلی ثابت است که وزنه‌های کناری آن حالت شش ضلعی یا شش گوش دارند. این نوع دمبل در کنار دمبل گرد در باشگاه‌های بدنسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دمبل ایروبیک

دمبل ایروبیک دمبلی است ثابت که از وزن ۲۵۰ گرم تا نهایتا ۱۰ کیلوگرم مورد استفاده قرارمی‌گیرد و با یک پوشش پلاستیکی در اطراف دمبل شناسایی می‌شود. این نوع دمبل برای ورزش‌های تمرکزی و ایروبیک بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بعنوان دمبل ایروبیک شناخته می‌شود.

دمبل استودیو

این نوع دمبل نیز برای استفاده در تجهیزات فیلم برداری و عکس برداری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و معایب کار با دمبل

استفاده از دمبل همانند هر وسیله دیگری مزایا و معایب خاص خودش را دارد. اگر از دمبل بیش از حد استفاده کنید ممکن است در عضلات خاصی که دچار عدم تعادل و بالانس است دچار بهم ریختگی ظاهری شوید. مثلا ممکن است در تمرین جلوبازو دست راست شما قدرت بیشتری داشته باشد و دراین شرایط انجام تمرینات دائمی بازو با دمبل ممکن است این عدم تعادل توانایی را رفع نکند. ازطرفی اگر مطابق راهنمایی مربی تمرین کنید می‌توانید با تغییر نحوه استفاده از دمبل به راحتی عضلات خود را بالانس کنید.
ازدیگر مزایای کار با دمبل قابلیت جابجایی راحت، قابلیت تغییر وزنه راحت، قابلیت استفاده در هرمکانی و همچنین امکان انجام اکثر تمرینات بدنسازی است.

هالتر چیست؟ | مزایا معایب و انواع آن

هالتر چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

هالتر از نظر ظاهری نمونه بزرگ شده میله دمبل است. طول میله هالتر می‌تواند از ۳۰ سانت تا ۱ متر و نیم نیز برسد. میله هالتر وسیله‌ای برای قراردادن وزنه‌های تمرینی مورد نظر شماست و این بدین معناست که شما حق انتخاب زیادی را برای تمرین با هالتر خواهید داشت. هالتر‌ها نیز همانند دمبل انواع مختلفی دارند که در ادامه ذکر می‌کنیم.

هالتر صاف
ساده ترین نوع هالتر است که می‌تواند در هر اندازه ای باشد. از هالتر صاف برای تمرینات پرسی و همچنین تمرینات بازو استفاده می‌شود.

هالتر خم EZ

این نوع هالتر دارای دو خمیدگی است که برای تمرینات بازو کار شمارا آسانتر و تمریناتتان را با کیفیت‌تر می‌کند.

هالتر اسکوات

هالتر اسکوات نسبت به هالترهای دیگر ضخامت و وزن بالاتری دارد و از مقاومت بیشتری نیز برخوردار است. دلیل این مسئله هم افزایش توان میله برای تحمل قرارگیری وزنه‌های سنگین است.

هالتر با وزنه ثابت

هالترهایی که همانند دمبل ثابت وزنه به آنها وصل باشد را می‌گویند. این هالترها درباشگاه های بدنسازی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایا و معایب کار با هالتر

هالتر دیگر وسیله ایست که ممکن است مزایا و معایبی نیز داشته باشد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مزایا:

  • امکان انتخاب وزنه متناسب
  • استفاده در هر شرایطی چه برروی میز و نیمکت، چه ایستاده و چه نشسته
  • امکان استفاده از هالتر ای زد برای تمرینات بازو
  • تمرین دادن تمامی عضلات بدن با هالتر
  • امکان استفاده از هالتر در خانه و باشگاه

معایب

  • امکان برهم زدن بالانس عضلانی درصورت استفاده زیاد
  • آسیب دیدگی انگشتان و مچ دست
  • امکان بروز حادثه
  • اشتباه تمرین دادن عضلات بخاطر شرایط انجام تمرین

احتمالا تا الان تفاوت این دو را متوجه شده‌اید و میدانید بین هالتر یا دمبل کدام را انتخاب کنید. استفاده از دمبل برای عضلات کوچکتر، برای تمرینات با تمرکز بالاتر و همچنین برای تمرینات پر تکرارتر اتفاقدمی‌افتد و از هالتر در تمرینات قدرتی‌تر، کم تعدادتر، عضلات بزرگتر و تمرینات سنگین‌تر استفاده می‌شود. استفاده از هرکدام ازین دو وسیله بدنسازی نیز به هدف تمرینی شما و همچنین مشورت با مربی بدنسازی‌تان بستگی دارد.

چه کسانی باید از دمبل و چه کسانی باید از هالتر استفاده کنند؟

چه کسانی باید از دمبل استفاده کنند؟

همانطور که گفتیم استفاده از دمبل یا هالتر برای همه مجاز است اما اگر بخواهید بدانید استفاده از دمبل برای چه کسانی بهتراست ابتدا باید به هدف ورزشی نگاه کرد. در مجموع افرادی که تعادل عضلانی و بالانس عضلانی ندارند، توانایی جسمانی کمی دارند، امکان اشتباه در حین اجرای تمرین را دارند و یا توانایی سنگین تمرین کردن را ندارند بهتراست به سراغ دمبل بروند.

چه کسانی باید به سراغ تمرین با هالتر بروند؟

اگر قصد تمرینات سنگین دارید، تعادل عضلانی دارید، از تمرین با دمبل لذت نمی‌برید، تمرین با دمبل ممکن است فشار به مفاصلتان وارد کند یا در برنامه‌های گذشته زیاد از دمبل استفاده کرده اید بهتر است به سراغ هالتر بروید.

سخن پایانی

دراین مقاله سعی کردیم درخصوص وسیله بدنسازی دمبل و هالتر صحبت کنیم و از مزایا و معایب این دو عضو مهم بدنسازی مطلع شویم. انتخاب بین هالتر یا دمبل به شما، هدف تمرینی و همچنین مربیتان بستگی دارد اما اگر قصد خرید هرکدام ازین دو وسیله را داشتید و خواستید درخانه تمرین کنید مراجعه به فروشگاه دنیز اسپرت را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
فروشگاه دنیز اسپرت یکی از بهترین، باسابقه ترین و مورد اعتمادترین فروشگاه‌های ورزشی کشور با بیش از ۱۵ سال سابقه در تولید و عرضه انواع لوازم و تجهیزات بدنسازی است. شما می‌توانید با مراجعه به دنیز اسپرت  انواع دستگاه بدنسازی را مشاهده کرده و پس از بررسی و مقایسه محصولات از مشاوره رایگان پیش از خرید ارائه شده توسط متخصصین باتجربه ورزشی استفاده کنید. سپس با خیال راحت اقدام به خرید نمایید. اگر قصد خرید دمبل یا هالتر را دارید درنگ نکنید و همین حالا به دنیز اسپرت سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link