وزنه سبک یا سنگین ؟ کدام را انتخاب کنیم؟

تمرینات بدنسازی را بعنوان یک ورزشکار باید هرروز انجام دهید. استمرار در انجام تمرینات بدنسازی اصل مهم پیشرفت و نتیجه‌گیری در بدنسازی است. دراین بین داشتن برنامه تمرینی خوب، خواب کافی و رعایت رژیم غذایی مسبب پیشرفت در تناسب جسمانی شما خواهد شد. مسئله ای که باید به آن توجه کنید ایجاد تنوع در تمرینات بدنسازی است. استفاده از انواع دستگاه‌ها، ترکیب کردن تمرینات هوازی با تمرینات بدنسازی، ایجاد تنوع در زمان تمرین و البته انتخاب وزنه سبک یا سنگین در تمرینات بدنسازی مواردیست که می‌تواند به رشد عضلانی شما کمک زیادی کند.
در این مقاله ما قصد داریم درخصوص تمرینات بدنسازی صحبت کنیم و ببینیم وزنه سبک بهتر است یا سنگین. همچنین مزایای تمرینات بدنسازی با وزنه سنگین و وزنه سبک را بیان کنیم و ببینیم فرق این دو در چیست و برای عضله سازی و چربی سوزی از چه وزنه ای بهتر است استفاده کنیم؟ اگر شماهم قصد شروع تمرینات بدنسازی را دارید، نمی‌دانید چه وزنه‌ای بازخورد بهتری برایتان دارد یا تمریناتتان را به چه صورت باید پیگیری کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به پاسخ تمامی سوالاتتان برسید.

وزنه سبک یا سنگین ؟ کدام بهتر است؟

وزنه سبک چه فوایدی دارد؟

وزنه سبک شاید به ظاهر اهمیتی نداشته باشد و فشار عضلانی زیادی را به همراه نداشته باشد. اما اگر در رژیم کاهش وزن هستید یا ورزشکار حرفه‌ای هستید و قصد دارید به کات عضلانی برسید بهترین گزینه برای شما قطعا تمرین کردن با وزنه سبک است. وزنه سبک فشار کم اما تحرک زیاد به عضله می‌دهد. همین مسئله سبب می‌شود که شما به کات عضلانی برسید و اگر بدن چربی دارید به راحتی حجم چربی‌هایتان را کاهش دهید. از دیگر فواید تمرین با وزنه سبک افزایش ضربان قلب است که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. وزنه سبک می‌تواند از ۵ کیلو شروع شود و برای ورزشکاران حرفه‌ای تا ۲۰ کیلوگرم نیز می‌رسد. انتخاب وزنه متناسب برای تمرینات سبک بسته به توانایی ورزشکار است و شما هستید که تعیین می‌کنید از وزنه سبک به چه شکل استفاده کنید.

وزنه سنگین چه فوایدی دارد؟

اگر سابقه تمرینی بالا دارید، توانایی عضلانی شما زیاد است، در دوران حجم یا عضله سازی هستید، در رشته‌های ورزشی پاورلیفتینگ و قدرتی فعالیت دارید و یا وزنه‌های سبک برایتان کفایت نمی‌کند به سراغ استفاده از وزنه‌های سنگین در تمریناتتان بروید. وزنه سنگین باعث می‌شود فشار مستقیم زیادی به عضلات وارد شود و در مقابل ریکاوری بیشتری را تجربه کند که این امر مسبب افزایش حجم عضله خواهد شد. وزنه سنگین ممکن است برای یک ورزشکار ۱۰ کیلوگرم باشد و برای شخص دیگری ۱۲۰ کیلوگرم. انتخاب وزنه مناسب برای تمرین بدنسازی بسته به توانایی خودتان و راهنمایی مربی بدنسازی‌تان دارد.

فرق وزنه سبک و سنگین در بدنسازی

فرق وزنه سبک و سنگین در بدنسازی

انتخاب وزنه سبک یا سنگین بسته به شرایط ورزشکار و سابقه تمرینی‌ش است. فرق میان وزنه سبک و سنگین نیز همان تعریفاتی است که در خصوص وزنه های سبک و سنگین بیان کردیم و متوجه شدیم که برای چه اهدافی از کدام وزنه‌ها باید استفاده کنیم. یک برنامه بدنسازی که برپایه وزنه‌های سنگین باشد باید دارای تمرینات کم، تعداد تکرار کم و همچنین تایم استراحت میان تمرینی زیاد باشد و درمقابل برنامه تمرینی که با وزنه‌های سبک برنامه ریزی شود دارای تعداد ست و تکرارهای زیاد و تمرینات زیاد است.

برای عضله سازی وزنه سبک یا سنگین بزنیم؟

همانطور که گفتیم تمرین با وزنه سنگین فشار بیشتری به عضلات وارد می‌کند و به اصطلاح ریزآسیب‌های عضلانی بیشتری به عضلات وارد کرده و در نتیجه در هنگام ریکاوری بدن مجبور به تولید عضلات بیشتر برای ترمیم ریزآسیب‌ها می‌شود. استفاده از وزنه‌های سنگین اما بدون برنامه و انتخاب سبک تمرینی مناسب پیشنهاد نمی‌شود و شما برای تمرینات سنگین باید یک برنامه مناسب و برنامه ریزی تمرینی خوب داشته باشید تا بتوانید در تمام طول تمرین و درهنگام انجام حرکات مختلف توان بدنتان را تقسیم کنید تا بتوانید در تمام طول تمرین کیفیت وزنه زنی خودرا حفظ کنید.

افزایش چربی سوزی و لاغری، وزنه سبک یا سنگین؟

شاید فکر کنید بر خلاف تمرینات عضله سازی باید برای چربی سوزی از وزنه سبک استفاده کنید. خیر. برای چربی سوزی نیز می‌توانید از وزنه‌های سنگین استفاده کنید. انتخاب وزنه بسته به توانایی شما و مشورت مربیتان دارد اما در مجموع شما می‌توانید در روزهایی که در برنامه تمرینی‌تان تمرین هوازی کمتری دارید و یا ندارید از وزنه‌های سنگین‌تری استفاده کنید و در روزهایی که هوازی دارید از وزنه‌های سبک‌تر. درمجموع استفاده از وزنه سبک و تعداد بالا در تمریناتی که با هدف لاغری و چربی سوزی انجام می‌شود نتایج بهتری را برایتان خواهد داشت.

بانوان باید از وزنه سبک استفاده کنند یا سنگین؟

بانوان باید از وزنه سبک استفاده کنند یا سنگین؟

سبک تمرینی بانوان تفاوت زیادی با آقایان ندارد اما بدلیل شرایط جسمانی بانوان و همچنین اهداف ورزشی متفاوت نحوه تمرین و وزنه‌های استفاده‌شده تفاوت دارد. معمولا هدف ورزشی بانوان لاغری یا تناسب و خوش فرم شدن اندامشان است که این مسئله به خودی خود گویای این است که بانوان نباید به سراغ وزنه‌های سنگین بروند. همچنین در برنامه تمرینی بانوان تعداد تکرار بیشتر در تمرینات و تنوع تمرینی بالا مخصوصا در تمرینات پایین تنه پیشنهاد می‌شود.

سخن پایانی

دراین مقاله سعی کردیم درخصوص تمرینات بدنسازی با وزنه‌های سبک یا سنگین صحبت کنیم. همچنین یافتیم که برای عضله سازی به چه شکل و برای چربی سوزی با چه برنامه‌ای تمرین کنیم و وزنه‌های مناسب را انتخاب کنیم.

در انتها قصد داریم درخصوص فروشگاه دنیز اسپرت نیز صحبت کنیم. فروشگاه ورزشی دنیز اسپرت یکی از بهترین و معتبرترین فروشگاه‌های ورزشی کشور با سابقه بیش از ۱۵ ساله است که در زمینه تولید و عرضه انواع تجهیزات و لوازم بدنسازی فعالیت می‌کند. شما با مراجعه به دنیز اسپرت می‌توانید تنوعی زیاد از انواع لوازم و دستگاه بدنسازی را مشاهده و با یکدیگر مقایسه کنید. سپس بعد از دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید با خیالی راحت اقدام به خرید کنید. فروشگاه ورزشی دنیز اسپرت تمامی محصولات موجود در فروشگاه را ضمانت اصالت و سلامت کالا کرده و شما پس از خرید در سراسر کشور می‌توانید از خدمات نصب در محل و خدمات پس از فروش نیز استفاده نمایید. اگر قصد خرید هرنوع دستگاه بدنسازی و لوازم ورزشی داشتید حتما از فروشگاه دنیز اسپرت دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link