بهترین مکمل برای عضله سازی

ورزش، استراحت و رعایت رژیم غذایی سه اصل مهم در زمینه سلامتی جسمی و شادابی روحی هر انسانی به شمار می‌آیند. همانطور که می‌دانید در صورتی که در کنار انجام تمرینات بدنسازی از رژیم غذایی مناسب و خواب کافی برخوردار نباشید بعید است به اندازه زحمتی که می‌کشید بتوانید نتایج زحماتتان را ببینید و احتمالا مدت زمان زیادی را باید صبر کنید تا تغییرات مثبت در بدنتان بوجود آید. در این بین رژیم غذایی چیزی است که باید بسیار مورد توجهتان باشد و از خوراکی‌های مفید، پر پروتئین و همچنین کم کالری استفاده کنید تا بتوانید تغییرات بیشتری را در بدنتان شاهد باشید. اما سوالی که دراین بین وجود دارد این است که در کنار ورزش چه چیزی بخوریم تا به تناسب اندام برسیم؟ آیا خوردن غذا و مکمل بدنسازی موثر است؟ بهترین مکمل برای عضله سازی در خانه کدام است؟
اگر شماهم مشتاق به دانستن پاسخ این سوالات هستید و به دنبال خرید مکمل بدنسازی مناسب برای استفاده می‌گردید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

بهترین مکمل برای عضله سازی

مکمل عضله سازی چیست؟

مکمل بدنسازی اصطلاحا به مواد خوراکی می‌گویند که بسته به نوع و استفاده آن، برای اهداف گوناگونی مناسب بوده و همچنین از املاح و مواد مغذی بسیار تشکیل شده‌است. مکمل دارای انواع گوناگونی است و برای چربی سوزی، عضله سازی، افزایش قدرت و توانایی بدن در هنگام تمرینات و همچنین نیز برای افزایش سوخت و ساز بدن مناسب هستند. در نظر داشته باشید تقریبا تمامی مکمل‌های بدنسازی به شکل خوراکی(پودر، قرص یا مایع) هستند و مکمل های تزریقی جزو داروهای هورمونی بدنسازی به شمار می‌آیند که مصرف آنها نه تنها مفید نیست بلکه ممکن است مضر باشد. در ادامه با انواع مکمل‌های مجاز و مفید در بدنسازی آشنا شده و از مزایای هرکدام صحبت می‌کنیم.

انواع مکمل برای عضله سازی

همانطور که گفتیم مکمل‌های بدنسازی دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام برای مقاصد و اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مکمل‌ها برای همه افراد و ورزشکاران مناسب نبوده و برای استفاده ازآنها شما باید ابتدا برای حداقل ۳ الی ۴ هفته ورزش مستمر انجام داده‌باشید تا بدنتان توانایی جذب و تاثیرپذیری مصرف مکمل‌ها را داشته‌باشد.

پروتئین وی؛ اصلی‌ترین مکمل برای عضله سازی

پروتئین وی را شاید بتوان بهترین و اصلی‌ترین مکمل در ورزش بدنسازی به حساب آورد. پودر پروتئین وی تشکیل‌شده از املاح مفید آمینواسید، پروتئین و مقدار کمی املاح انرژی‌زا است که بسته به نوع آن و برند تولیدکننده ممکن است هر یک پیمانه مصرف آن از ۲۰ الی ۴۵ گرم پروتئین را برای بدنتان تامین کند.

این مکمل نقش بسیار زیادی را در عضله سازی دارد و ازآن به عنوان بهترین مکمل برای عضله سازی یاد می‌شود. اگر قصد استفاده ازین مکمل را داشتید توجه داشته باشید که نحوه مصرف، زمان مصرف و مقدار مصرف پروتئین وی را باید از مربی متخصص بپرسید و هرگز خارج از برنامه مصرف نکنید. زیرا ممکن است مصرف اشتباه یا بیش از حد این مکمل سبب ایجاد مشکلات کبدی در بدنتان شود. استفاده از این مکمل برای قبل تمرین، بعد از تمرین و قبل از خواب با آب فراوان مواردیست که احتمالا در هنگام مصرف مربیتان به شما پیشنهاد می‌کند.

معرفی بهترین مکمل برای عضله سازی

کراتین

اگر لاغر و کم انرژی هستید و یا بدنتان کشش استفاده از وزنه‌های سنگین‌تری را دارد اما زود خسته می‌شوید، استفاده از مکمل کراتین بهترین گزینه برای شماست. کراتین یکی از مکمل‌هایی است که تقریبا حالت انرژی زایی دارد و شما با استفاده ازآن می‌توانید ریکاوری قبل و بعد از تمرین مناسبی داشته و حداکثر توان را از عضلاتتان دریافت کنید. استفاده از کراتین معمولا برای قبل یا بعد از تمرین پیشنهاد می‌گردد و همواره در دوره‌ای که از مکمل کراتین استفاده می‌کنید باید در طول روز آب فراوان بنوشید. زیرا مکمل کراتین ممکن است بخاطر نوعی که دارد در معده شما رسوب کند و مشکلات معده و کبدی برایتان بوجود آورد. بنابراین هرگز این مکمل را با آب کم و یا خارج از برنامه مصرفی پیشنهاد شده توسط مربیتان مصرف نکنید.

گینر؛ محبوب‌ترین مکمل برای عضله‌سازی

مکمل گینر ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات است. گینر را شاید بتوان بعنوان محبوبترین مکمل ورزشکاران سبک وزن که قصد افزایش وزن و عضله را دارند دانست. معمولا مکمل‌های گینر تشکیل شده از کربوهیدرات، پروتئین، بی سی اا، آمینو اسید و غیره بوده و بسته به نوع و برند تولیدکننده این نوع مکمل درهر پیمانه بین ۲۵ الی ۳۰ گرم کربوهیدرات و پروتئین وجود دارد. مکمل گینر را معمولا در تمام طول روز و وعده‌های غذایی و همچنین قبل از خواب یا قبل و بعد از تمرین پیشنهاد می‌کنند. شاید گینر بهترین مکمل برای عضله سازی پس از پروتئین وی را گینر بتوان نام برد اما برای استفاده از این مکمل نیز باید طبق دستور و نظر مربیتان عمل کنید و آن را با آب فراوان بنوشید.

گلوتامین

اگر هنگام تمرین یا قبل و بعد از آن خسته‌اید، عضلاتتان کوفته است و یا مدام کم انرژی هستید شاید بتوان مناسب‌ترین مکمل بدنسازی را برای شما گلوتامین معرفی کرد. مکمل گلوتامین باعث ریکاوری و حفظ عضلات شده و تاحدودی به عضله‌سازی و همچنین شاداب ماندن توان بدنی کمک می‌کند. اگر ورزشکاری بخواهد از مکمل گلوتامین استفاده کند، صبح ها، قبل از تمرین و بعداز تمرین مناسب‌ترین زمان برای استفاده از این مکمل است. البته این مکمل نیز جزو مکمل‌هایی است که شما باید طبق نظر مربی به همراه آب فراوان مصرف کنید و استفاده از آن بدون انجام تمرینات بدنسازی اصلا توصیه نمی‌شود.

کازئین

پروتئین کازئین شاید بعنوان خالص‌ترین نوع پروتئین شناخته شود. کازئین پروتئین خالصی است که ۸۰ درصد از شیر را تشکیل داده و باعث سفید بودن رنگ شیر می‌شود. این پروتئین از شیر جدا شده و بصورت پودر درآمده و بعنوان یک مکمل بدنسازی توسط ورزشکاران حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا مربیان مصرف کازئین را در وعده قبل خواب توصیه می‌کنند و هضم بسیار آسانی دارد. از مزایای دیگر پروتئین کازئین ایجاد سیری بیشتر و گرسنگی کمتر است و همین امر سبب می‌شود تا در رژیم غذایی‌تان کمتر دچار گرسنگی و ریزه خواری شوید. در نظر داشته‌باشید که خوردن کازئین نیازمند انجام تمرینات مداوم و مستمر بدنسازی بوده و نباید به تنهایی و با آب کم مصرف کنید.

بتا آلانین

بتا آلانین به عنوان یک مکمل برای عضله‌سازی مورد توجه قرار می‌گیرد به دلیل اثرات مفیدی که بر عملکرد و توان عضلات دارد. این اسید آمینه کلیدی در ترکیب پروتئین‌ها و مولکول‌های تشکیل دهنده عضلات نقش دارد. یکی از مهم‌ترین خصوصیات بتا آلانین این است که می‌تواند به تأخیر ایجاد خستگی عضلات کمک کند، افزایش تحمل عضلانی را بهبود بخشد و زمان تمرینات مقاومتی را افزایش دهد.

بتا آلانین همچنین موجب افزایش تولید کارنوزین در عضلات می‌شود که اسیدی است که در کاهش تراکم هیدروژنی در عضلات و تأخیر ایجاد اسیدیته عضلات تأثیرگذار است. این امر به معنای افزایش طول مدت تمرینات مقاومتی و افزایش تعداد تکرارهای انجام داده شده در تمرینات می‌باشد.

بتا آلانین معمولاً به صورت مکمل در دسترس است و برای افرادی که به دنبال بهبود عملکرد عضلانی، افزایش تحمل، و افزایش اثربخشی تمرینات مقاومتی هستند، مفید است. اما بهتر است پیش از مصرف هر مکمل یا تغذیه ورزشی ویژه، با یک متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کنید تا توصیه‌های مناسبی دریافت کنید و اطمینان حاصل کنید که مصرف بتا آلانین با توجه به نیازهای شما مناسب است.

BCAA

مکمل BCAA (اسیدهای آمینه اسیدی شامل لوسین، ایزولوسین، و والین) به عنوان یکی از مکمل‌های محبوب در عالم ورزش و عضله‌سازی شناخته می‌شود. این اسیدهای آمینه اساسی بدن، نقش مهمی در ایجاد و تعمیر عضلات ایفا می‌کنند. یکی از ویژگی‌های برجسته BCAA این است که می‌توانند به جلوگیری از تخریب عضلات و افزایش سینتز پروتئین در عضلات کمک کنند.

BCAA به ویژه در تمرینات مقاومتی و ورزش‌های با وزن مورد توجه قرار می‌گیرند. این مکمل می‌تواند به تعداد تکرارهای بیشتر در تمرینات وزنه‌برداری کمک کند، از خستگی عضلات جلوگیری کند، و فرآیند بازسازی عضلات را تسریع بخشد. همچنین، BCAA می‌تواند به کاهش درد عضلانی پس از تمرین کمک کند و زمان بازیابی را بهبود بخشد.

مصرف BCAA به عنوان مکمل برای عضله‌سازی معمولاً برای افرادی که به تمرینات ورزشی با اهمیت بالا و تمرینات مقاومتی اشتیاق دارند توصیه می‌شود. با این حال، مهم است که مصرف این مکمل را با دستورات متخصص تغذیه یا پزشک مشورت کرده و در رژیم غذایی و تمرینات خود با دقت مدیریت کنید.

آیا استفاده از مکمل عضله سازی عوارض دارد؟

آیا استفاده از مکمل برای عضله سازی عوارض دارد؟

همانطور که می‌دانید زیاده‌روی و زیاده‌خواری ازهر چیزی موجب ایجاد مشکلاتی می‌گردد و عوارضی درپی دارد. در مصرف مکمل های بدنسازی نیز همین مسئله وجود دارد اما نکته‌ای که وجود دارد این است که استفاده از مکمل‌های بدنسازی حتی در هفته‌های ابتدایی ورزش نیز باید با تشخیص مربی انجام شود و ورزشکاران حرفه‌ای نیز نباید خارج از برنامه از این مکمل‌ها استفاده کنند. ایجاد مشکلات کبدی، گوارشی، کلیوی، قلبی و معده‌ای از جمله مشکلاتی‌است که ممکن است در صورت استفاده ناصحیح از مکمل بدنسازی یا مصرف بیش ازحد این نوع مکمل‌ها با آن مواجه شوید. بنابراین همواره سعی داشته باشید تا مکمل‌ها را طبق برنامه و مطابق نظر مربیتان مصرف کرده و از مصرف زیاد و خارج از برنامه پرهیز کنید.

زمان مصرف مکمل عضله سازی

همانطور که گفتیم هرمکمل بسته به نوع و مزایایی که دارد باید در زمان مناسب و مختص خودش مصرف‌شود. مثلا مصرف مکمل کراتین در تایم قبل از خواب علاوه بر بی فایده بودن ممکن است مضر هم باشد. در ادامه در خصوص زمان مصرف حدودی هر مکمل صحبت می‌کنیم.

  • پروتئین وی: صبح ناشتا – قبل از تمرین – بعد از تمرین – قبل از خواب (بسته به تشخیص مربی)
  • کراتین: قبل از تمرین – حین تمرین – بعداز تمرین (بسته به تشخیص مربی)
  • گینر: صبح ناشتا – قبل از تمرین – بعد از تمرین – قبل از خواب (بسته به تشخیص مربی)
  • گلوتامین: صبح ناشتا – قبل از تمرین – حین تمرین – بعد از تمرین (بسته به نظر مربی)
  • کازئین: صبح ناشتا – قبل از تمرین – بعد از تمرین – قبل از خواب (بسته به تشخیص مربی)

این موارد برنامه‌های پیشنهادی مصرف مکمل هستند اما هرمکملی را باید طبق نظر مربی مصرف کنید و اصلا به مصرف مکمل خارج از برنامه روی‌نیاورید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در خصوص بهترین مکمل‌ برای عضله سازی صحبت کنیم و چند مورد از بهترین مکمل‌های بدنسازی را بررسی کرده و در خصوص آنها بیشتر بدانیم. همچنین زمان مناسب مصرف مکمل‌های نامبرده‌شده را نیز بررسی کردیم. اما اگر شما قصد استفاده از هرنوع مکملی را دارید ابتدا باید بدانید که کدام مکمل برایتان مناسب بوده و در چه زمانی باید مصرف کنید. ابتدا باید بدانید که خرید مکمل از داروخانه‌های معتبر سراسر کشور بهترین و مطمئن‌ترین راه برای خرید مکمل بدنسازی بوده و احتمال اصالت کالا در خریدهای از بازار آزاد بسیار پایین است.
اما اگر هنوز نمی‌دانید چه مکملی برایتان مناسب است و هر مکملی را چه زمانی مصرف کنید می‌خوایم فروشگاه دنیز اسپرت را به شما معرفی کنیم. فروشگاه دنیز اسپرت یکی از معتبرترین و بهترین فروشگاه‌های ورزشی کشور است که با سابقه بیش از ۱۵ ساله در زمینه تولید و عرضه انواع محصولات ورزشی توانسته اعتماد افراد زیادی را بدست آورد. همچنین شما این امکان را دارید تا بتوانید با استفاده از مشاوره رایگان متخصصین و مشاوران دنیز اسپرت، بهترین مکمل بدنسازی برای عضله سازی مناسب برای خودتان را بدانید و همچنین از برنامه های تمرینی و مکملی مناسب پیشنهادی توسط متخصصین دنیز اسپرت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link