انواع حرکات با دستگاه کراس اور | بهترین ورزش‌ها با دستگاه سیمکش

دستگاه‌های بدنسازی در طول سالیان گذشته علاوه بر افزایش ایمنی در هنگام تمرین با تنوع بالایی ازنظر کاربرد و دامنه حرکتی تولید می‌شوند. یکی از این دستگاه‌ها دستگاه کراس اور است. تمرین با دستگاه کراس اور در ابتدا تنها با دو سیمکش از طرفین و بالای دستگاه انجام می‌شد. در ادامه علاوه بر افزایش دامنه حرکتی دستگاه، دو دستگیره سیمکش نیز به پایین این دستگاه بدنسازی افزوده شد تا علاوه بر امکان انجام تمرینات ورزشی با دستگاه کراس اور ورزشکاران در دامنه حرکتی بالا تمریناتی ایمن و موثر را تجربه کنند. ما در این مقاله قصد داریم تا درخصوص دستگاه کراس اور، مزایای این دستگاه، تمریناتی که می‌توان با این دستگاه انجام داد و همچنین نحوه انجام صحیح برخی تمرینات موثر با کراس اور صحبت کنیم. اگر شماهم مایل به دانستن اطلاعاتی بیشتر درخصوص انواع حرکات با دستگاه کراس اور هستید یا قصد خرید این دستگاه را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

انواع حرکات با دستگاه کراس اور

دستگاه کراس اور چیست؟

همانطور که گفته شد یکی از دستگاه‌های موثر و محبوب بدنسازی که جزو دستگاه‌های چندکاره نیز به حساب می‌آید، دستگاه بدنسازی کراس اور است. این دستگاه از دو پایه در طرفین، چهار دستگیره سیمکش در چهار گوشه دستگاه و همچنین دو یا چهار منطقه قرارگیری وزنه تشکیل می‌شود. این دستگاه در ابتدا با هدف تمرینات بازو، سینه و شکم تولید می‌شد. اما با افزایش امکانات دستگاه هم اکنون می‌توان برای تقریبا تمامی عضلات بدن به روش های گوناگونی با کراس اور تمرین کرد. شما با دستگاه کراس اور تمرینات عضلات بازو، ساعد، سینه، زیربغل و عضلات پشت، عضلات شکم، عضلات باسن و ران و همچنین ساق پا را نیز تقویت نمایید. در ادامه بیشتر درخصوص عضلات درگیر صحبت خواهیم کرد.

کاربرد و مزایا دستگاه کراس اور

همانطور که گفته شد کراس اور تقریبا تمامی عضلات بدن را با استفاده از تمرینات متنوع تقویت می‌کند که این خود اولین و بزرگترین مزیت این دستگاه است. مزیت دیگر ایمنی بالای دستگاه بوده و مزیت‌های دیگر امکان تمرین همزمان بیش از یک نفر با دستگاه، امکان انتخاب وزنه، راحتی استفاده برای تمامی افراد، هزینه مقرون به صرفه بسته به امکاناتی که دستگاه به شما می‌دهد می‌باشد. دستگاه کراس اور ازجمله دستگاه‌ چندکاره بدنسازی است که هم برای باشگاه و هم برای استفاده خانگی و برای تمامی افراد با هرسن و شرایطی مناسب است.

دستگاه کراس اور چه عضلاتی را درگیر می‌کند؟

همانطور که گفتیم در این دستگاه شما به راحتی امکان تمامی عضلات را دارید. به طور دقیق عضلات سرشانه، جلوبازو و پشت بازو، ساعد، کول، زیربغل، پشت، تمامی قسمت‌های عضلات سینه، باسن، پشت ران و جلوران و همچنین ساق پا را می‌توانید تمرین دهید و با تمرینات ورزشی با دستگاه کراس اور تقویت نمایید.

نحوه انجام صحیح حرکات کراس اور

شاید برایتان سوال شده باشد که حالاکه این دستگاه بدنسازی انقدر مزایا دارد، تمرین با آن چگونه است؟ در ادامه قصد داریم برخی تمرینات پرطرفدار با دستگاه بدنسازی کراس‌اور را نام برده و همچنین نحوه انجام صحیح این تمرینات و عضلات درگیر در آن را بررسی نماییم.

کراس اور از پایین

کراس اور از پایین

کراس اور ازپایین یکی از محبوب ترین حرکات تقویت عضلات سینه است. برای این حرکت دو دستگیره تک دست را به دو گیره سیمکش پایین متصل کنید و سپس در وسط دستگاه بایستید. سپس از هرطرف بصورت همزمان دستگیره هارا گرفته و در راستای بدن به آرامی تا روبروی صورتتان بالا بیاورید. پس از مکث یک ثانیه‌ای به آرامی دستانتان را پایین برده و به حالت اولیه بازگردید. این تمرین باعث تقویت عضلات بالا سینه، میانی سینه، جلوبازو و ساعد شما می‌شود.

کراس اور از بالا

کراس اور از بالا

حرکت کراس اور از بالا دقیقا برعکس حرکت کراس اور از پایین است. در این تمرین شما به جای دستگیره های پایینی باید دستگیره های بالایی را به دست بگیرید و در وسط دستگاه بایستید. سپس ۳۰ الی ۳۵ سانتی متر به جلو بروید و مقداری روبه جلو خم شوید. سپس به آرامی همانند حرکت قفسه زیرسینه دستگیره هارا در راستای بدنتان به شکلی که فشار تمرین برروی زیرسینه حفظ شود به پایین ببرید. پس از مکث یک ثانیه ای به حالت ابتدایی بازگردید و این تمرین را بازهم انجام دهید. دراین تمرین عضلات میانی و زیرسینه، جلوبازو و ساعد تقویت می‌شوند.

کراس اور سیمکش

مدل دیگر حرکت کراس اور کراس اور سیمکش است که شما به جای پایین یا بالابردن دست، به سمت روبرو بدنتان دستانتان را حرکت می‌دهید. این تمرین باید از دستگیره های بالایی انجام شود و نحوه انجام آن همانند کراس اور از بالا است.

انواع حرکات با کراس اور

کراس اور خم

حرکت کراس اور خم نیز همانن حرکت قبل است با این تفاوت که شما از میان تنه به حالت ۹۰ درجه خم می‌شوید و با دستگیره سیمکش از بالا تمرین می‌کنید. انجام این تمرین باید با فشار کم همراه باشد تا کمرتان آسیب نبیند.

کراس اور موازی

کراس اور موازی همانند کراس اور خم است با این تفاوت که شما دستانتان را همانند حرکت پرس سینه از کنار بدن حرکت می‌دهید و دیگر خبری از باز و بست کردن دستها نیست. این تمرین فشار زیادی به تمامی نقاط عضله سینه وارد خواهد کرد.

پرس سینه کراس اور

برای این تمرین یک نیمکت یا میز را در وسط دستگاه قرار دهید و روی آن دراز بکشید. سپس دو دستگیره پایینی را بگیرید و همانند حرکت پرس سینه دمبل یا پرس سینه هالتر از کنار بدن دستانتان را بالا ببرید. این تمرین را بهتراست با تمرکز بالا برای تقویت عضلات سینه و بازو انجام دهید.

حرکت کراس اور سیم کش تک دست

حرکت کراس اور سیم کش تک دست

برای این حرکت ابتدا وزنه مورد نظر را در دستگاه کراس اور انتخاب کنید. دو دستگیره را بگیرید. سپس یک قدم جلو آمده و دست‌ها موازی با بدن باشد. دست چپ را در جای خود ثابت نگه داشته و آرنج راست خود را کمی خم کنید. همین کار با برای دست راست نیز انجام دهید. این کار را به صورت متناوب انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله ما سعی کردیم تا درخصوص تمرینات ورزشی با دستگاه کراس اور صحبت کنیم و همچنین ببینیم تمرین با دستگاه کراس اور چه مزایایی داشته و چه عضلاتی حین تمرین با این دستگاه بدنسازی تقویت خواهد شد. اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر یا خرید کراس اور یا سایر دستگاه‌های بدنسازی را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به فروشگاه دنیز اسپرت سر بزنید. فروشگاه دنیز اسپرت یکی از بهترین و معتبرترین فروشگاه‌های ورزشی کشور با سابقه بیش از ۱۵ ساله است که شما علاوه بر امکان بررسی و مقایسه محصولات می‌توانید از مشاوره رایگان پیش از خرید ارائه شده توسط متخصصین ورزشی دنیز اسپرت نیز بهره‌مند شده و انتخابی مطمئن از میان محصولات این فروشگاه معتبر داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link