تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته

اگر قصد خرید دوچرخه ثابت دارید، این دوچرخه‌ها در دو مدل نشسته و ایستاده در بازار به فروش می‌رسند. هر کدام از این مدل دوچرخه‌ها مزایا و معایبی دارند که برای انتخاب آنها باید به شرایط جسمی خود توجه کنید. اگر برای شما نیز این سوال پیش آمده است که تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته در چیست، خواندن این مقاله را از دست ندهید. چرا که با خواندن این مقاله می‌توانید به جواب سوال‌های خود برسید.

آشنایی با تفاوت‌ این دو مدل دوچرخه‌ به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

تفاوت دوچرخه ثابت و نشسته

دوچرخه ثابت و نشسته چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ مقایسه و بررسی تفاوت دوچرخه ثابت و نشسته

اگر به دنبال یک دستگاه ورزشی مناسب برای سلامت قلب و عروق خود هستید، استفاده از دوچرخه ثابت را به شما پیشنهاد می‌دهیم. دوچرخه ثابت به عنوان یکی از ورزش‌های هوازی به شمار می‌آید که در مقایسه با پیاده‌روی مزایای بیشماری را برای شما به ارمغان می‌آورد. دوچرخه‌های ثابت مانند سایر وسایل ورزشی در دو نوع خانگی و باشگاهی به فروش می‌رسند.

این وسیله ورزشی عملکردی شبیه به دوچرخه معمولی دارد و با پدال زدن به حرکت در می‌آید. به طور کلی دوچرخه‌های ثابت به دو نوع دوچرخه ایستاده و نشسته تقسیم می‌شوند و از نظر عملکردی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند.

همانطور که از نام دوچرخه ثابت نشسته مشخص است، این دوچرخه دارای یک پشتی است. در نتیجه برای استفاده از این نوع دوچرخه شما می‌توانید بر روی صندلی آن بنشینید و به راحتی رکاب بزنید. این دوچرخه کمترین میزان فشار را به کمر شما وارد می‌کند. مهم‌ترین تفاوت دوچرخه ثابت نشسته و ایستاده در همین ویژگی است.

خرید این نوع دوچرخه به دلیل عملکرد مثبت آن، بیشتر جنبه پزشکی دارد. در نتیجه استفاده از آن برای افراد چاق، سن بالا، افرادی که دچار کمردرد هستند و افرادی که مشکل در تعادل دارند، توصیه می‌شود.

دوچرخه ثابت ایستاده به دلیل شباهت بسیاری که به دوچرخه‌ معمولی واقعی دارد، بیشتر به نام دوچرخه معمولی شناخته می‌شود. این دوچرخه مانند دوچرخه‌ معمولی زین دارد. در نتیجه شما می‌توانید به راحتی بر روی آن بنشینید و کمر خود را به سمت جلو خم کنید. البته در صورتی که دچار کمردرد و یا سیاتیک هستید، استفاده از دوچرخه ثابت ایستاده را به شما پیشنهاد نمی‌دهیم.

این دوچرخه به دلیل استفاده راحت برای تمامی افراد مبتدی و حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود. اما اگر وزن بالایی دارید، باید دوچرخه‌ای را خریداری کنید که تحمل شاسی آن بالا باشد.

مزایا و معایب دوچرخه ثابت ایستاده

مزایا و معایب دوچرخه ثابت ایستاده

تفاوت دوچرخه ثابت نشسته و ایستاده در مزایا و معایب این نوع از دوچرخه‌ها است. اگر به دنبال یک گزینه مناسب برای دوچرخه‌سواری هستید، دوچرخه ثابت ایستاده را به دلیل دارا بودن ویژگی‌های زیر به شما پیشنهاد می‌دهیم:

 • دوچرخه‌ ثابت ایستاده، برای فضاهای بسته بسیار مناسب است. در نتیجه شما می‌توانید در شرایط نامساعد آب و هوایی از آن استفاده کنید.
 • امکان رکاب زدن سرعتی در دوچرخه ثابت ایستاده برای شما فراهم است.
 • به دلیل چربی‌سوزی بالا، به لاغری و تناسب اندام کمک بسیار زیادی می‌کند.
 • به کمک دوچرخه ثابت ایستاده می‌توانید تمرینات را به صورت خصوصی در خانه انجام دهید.
 • امکانات و برنامه‌های گوناگون این دوچرخه، در کنار سلامت جسم، سرگرمی خوبی برای شما خواهد بود.
 • در حین پدال‌زدن با دوچرخه می‌توانید به کارهای مورد علاقه خود مانند کتاب‌‌خواندن و فیلم‌دیدن بپردازید.
 • قابلیت تغییر و تنظیم زین با توجه به قد شما در این نوع دوچرخه وجود دارد. در نتیجه کمترین فشار را به مفاصل شما وارد می‌کند.
 • پدال زدن با این دوچرخه باعث قوی شدن عضلات پا و شکم و سلامت قلب و عروق می‌شود.
 • فضای بسیار کمی از خانه یا باشگاه را اشغال می‌کند.

 با وجود مزایای بیشمار دوچرخه ثابت ایستاده، این نوع دوچرخه معایبی نیز دارد. تفاوت دوچرخه ثابت نشسته و ایستاده در این موارد است:

 • میزان کالری که توسط دوچرخه ثابت ایستاده سوزانده می‌شود، نسبت به دوچرخه‌های معمولی کمتر است.
 • برای تقویت عضلات بالاتنه مناسب نیست.
 • جهت آماده‌سازی برای مسابقات حرفه‌ای دوچرخه‌سواری، مناسب نیست. چرا که تمرینات در یک فضای بسته و به‌دور از هرگونه شرایط آب و هوایی نامساعد و سطوح ناهموار زمین انجام می‌شود.
 • استفاده دوچرخه ثابت ایستاده برای افرادی که دچار کمردرد و زانو درد هستند، مناسب نیست.
 • افرادی که وزن بالایی دارند، نمی‌توانند برای کم کردن وزن از این دوچرخه استفاده کنند.

مزایا و معایب دوچرخه ثابت نشسته

مزایا و معایب دوچرخه ثابت نشسته

دوچرخه ثابت نشسته به خصوص مدل نشسته پشتی‌دار آن به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود طرفداران بسیار زیادی دارد. از جمله مزایای دوچرخه ثابت نشسته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای افرادی که وزن بالایی دارند، استفاده از دوچرخه ثابت نشسته بسیار مناسب است.
 • دوچرخه ثابت نشسته به دلیل دارا بودن پشتی برای کسانی که دچار کمردرد هستند و می‌خواهند به تناسب اندام برسند، بهترین انتخاب خواهد بود. این ویژگی جزو مهم‌ترین تفاوت دوچرخه ثابت نشسته و ایستاده است.
 • دوچرخه ثابت نشسته برای کسانی که سن بالایی دارند یا در حفظ تعادل خود دچار مشکل هستند، یک انتخاب مناسب خواهد بود. چرا که این دوچرخه به دلیل دارا بودن زین پهن و پشتی، دوچرخه‌سواری را آسان و راحت کرده است.
 • این مدل از دوچرخه برای کسانی که وقت کافی برای رفتن به باشگاه ندارند و یا می‌خواهند در خانه ورزش کنند، بسیار مناسب است.
 • دوچرخه ثابت نشسته علاوه بر کمک به کاهش وزن، به زیبایی اندام شما نیز کمک می‌کند.
 • استفاده از دوچرخه ثابت، باعث ترشح هورمون اندروفین در بدن می‌شود که شادی و نشاط را برای شما به ارمغان می‌آورد.

با ومود مزایا زیاد برای دوچرخه ثابت نشسته، این دوچرخه دارای معایب زیر است:

 • در صورتی که دچار مشکل زانو درد و یا آرتروز هستید، استفاده از این دوچرخه را پیشنهاد نمی‌کنیم.
 • امکان استفاده از این دوچرخه برای زنان باردار وجود ندارد. چرا که باعث فشار آمدن به شکم و جنین می‌شود.
 • از آنجایی که از این دوچرخه باید در فضای بسته استفاده کنید، در نتیجه انرژی که از دوچرخه‌سواری در فضای باز می‌گیرد، بسیار بیشتر از این نوع دوچرخه است.

کدام دوچرخه ثابت برای شما بهتر است؟ تفاوت دوچرخه ثابت و نشسته

تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته در برخی از ویژگی‌های آنها باعث شده است تا برخی هنگام خرید این نوع از دوچرخه‌ها دچار سردرگمی شوند. اگر قصد خرید دوچرخه ثابت را دارید اما برای انتخاب نوع نشسته و یا ایستاده آن دچار تردید هستید، باید به وضعیت بدنی خود توجه کنید.

به عنوان مثال اگر از مشکلات کمردرد رنج می‌برید، خرید دوچرخه ثابت نشسته بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. اما اگر هدف شما از خریداری دوچرخه افزایش کالری سوزی‌ است، خرید دوچرخه ثابت ایستاده را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

جمع بندی

استفاده از دوچرخه ثابت تاثیر بسیار مثبتی بر روی سلامت بدن شما می‌گذارد. این نوع از دستگاه‌های ورزشی به دلیل مزایای بسیار زیاد خود، برای استفاده در خانه و باشگاه یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب هستند. اگر شما هم قصد خرید دوچرخه ثابت برای منزل را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید حتما با پزشک متخصص خود مشورت کنید. در صورت تمایل نیز می‌توانید از راهنمایی‌های متخصصان دنیز اسپرت در خرید بهترین دوچرخه ثابت نیز کمک بگیرید. مشاوران ما با توجه به شرایط بدنی شما بهترین و مناسب ترین دستگاه را پیشنهاد می‌دهند. برای ارتباط با متخصصان دنیز اسپرت در خصوص تفاوت دوچرخه ثابت ایستاده و نشسته ، کافیست فرم زیر را پر کنید.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

 • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link