نحوه استفاده از دوچرخه ثابت

ورزش کردن با دوچرخه ثابت بسیار لذت بخش است چرا که می‌توان به وسیله این دستگاه انواع تمرینات هوازی را انجام داد. استفاده از دوچرخه ثابت نشاط در زندگی را افزایش داده و تاثیر مثبتی بر روی سلامت قلب و ریه دارد. در کنار بهره‌گیری از مزیت‌های این وسیله، روش صحیح کار با دوچرخه ثابت نیز دارای اهمیت است. از دوچرخه ثابت می‌توان در خانه و سفر استفاده کرد و انواع تمرین‌های ساده و حرفه‌ای را با آن انجام داد. در صورتی که می‌خواهید در مورد نحوه استفاده از دوچرخه ثابت بیشتر بدانید، کافی است تا پایان مقاله همراه ما باشید.

نحوه استفاده از دوچرخه ثابت

اجزای دوچرخه ثابت

قبل از آشنایی با نحوه استفاده از دوچرخه ثابت بهتر است در مورد اجزای این دوچرخه اطلاعات بیشتری کسب کنید. دوچرخه ثابت از بخش‌های مختلف نظیر بدنه یا تنه، دوشاخ، فرمان، کرپی فرمان، زین، لوله زین، لاستیک، طوقه، پنجه رکاب، طبق قامه، شانژمان، دسته دنده و… تشکیل شده‌است. هر کدام از بخش‌های بیان شده به عنوان یک بخش مهم در اجزای تشکیل‌دهنده دوچرخه ثابت هستند.

علاوه بر موارد گفته ‌شده دوچرخه ثابت دارای دسته ترمز، ترمز، زنجیر و توپی چرخ است. آشنایی با هر قطعه باعث می‌شود تا ضمن شناخت اجزای به کار رفته در دوچرخه ثابت بتوانید به خوبی از این دستگاه برای رسیدن به سلامتی و وزن دلخواه خود استفاده کنید. با یادگیری روش صحیح کار با دوچرخه ثابت می‌توانید به آسانی انواع برنامه‌های ساده و پیشرفته را اجرا کنید.

فواید و معایب دوچرخه ثابت

استفاده از دستگاه‌های ورزشی خانگی دارای فواید و معایب مختلف است. در این بخش قصد داریم تا به فواید و معایب دوچرخه ثابت بپردازیم:

فواید دوچرخه ثابت

 • با توجه به این که دوچرخه ثابت برای فضای بسته است، در شرایط آب و هوایی نامناسب نیز می‌توانید از آن استفاده کنید.
 • ضریب ایمنی استفاده از دوچرخه ثابت به نسبت سایر دستگاه‌های ورزشی بیشتر است. شما مجبور نیستید که در هنگام استفاده از این دستگاه نگران زمین ناهموار یا خطرات ناشی از تصادف باشید.
 • زمانی که با دوچرخه معمولی در حال ورزش کردن هستید، بعد از احساس خستگی باید مسیری را که طی کردید، برگردید اما دوچرخه ثابت به شما این امکان را می‌هد که پس از خستگی به راحتی ورزش را خاتمه دهید.
 • انواع ورزش‌های مختلف را می‌توانید توسط دوچرخه ثابت به صورت ایمن اجرا کنید.

معایب دوچرخه ثابت

 • استفاده از دوچرخه ثابت به نسبت تردمیل و اسکی فضایی، کالری کمتری از شما می‌سوزاند.
 • دوچرخه ثابت نمی‌تواند به صورت مستقیم بر روی بخش بالاتنه موثر باشد. این وسیله برای تقویت عضلات پا و شکم کاربردی است.
 • برخلاف دوچرخه‌های معمولی، استفاده از این دستگاه نیاز به منبع برق دارد.

آموزش ورزش با دوچرخه ثابت

آموزش ورزش با دوچرخه ثابت

راهنمای استفاده از دوچرخه ثابت به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید از این وسیله ورزشی به شکل صحیح استفاده کنید. برای استفاده از این دستگاه ابتدا باید گرم کردن را در برنامه ورزش خود قرار دهید. می‌توانید با حرکات کششی این کار را انجام دهید تا انعطاف بدن افزایش پیدا کند. موقعیت درست نشستن بر روی صندلی یا زین را یاد بگیرید. نشستن صحیح باعث می‌شود تا در حین انجام حرکات ورزشی دچار آسیب نشوید. مهم است که دسته دوچرخه را به گونه‌ای تنظیم کنید که متناسب با جثه شما باشد. اگر دارای قد بلندی هستید بهتر است فاصله زین با دسته دوچرخه را به گونه‌ای تنظیم کنید که باعث ایجاد فشار در ناحیه کمر و گردن نشود.

در هنگام پدال‌زدن باید این کار را با ریتم آرام انجام دهید و بعد از گرم‌شدن عضلات پا نسبت به تند کردن سرعت پدال اقدام کنید. مدت زمان پدال‌زدن روی دوچرخه ثابت بستگی به وضعیت سلامتی شما دارد. برای روزهای ابتدایی بهتر است مدت زمان انجام ورزش با دوچرخه ثابت را کوتاه کنید تا دچار مشکلات و آسیب‌های عضلانی نشوید.

طرز صحیح نشستن روی دوچرخه ثابت

روش صحیح کار با دوچرخه ثابت ضامن سلامتی شما در طول ورزش است. در استفاده از دوچرخه ثابت و تنظیم صحیح آن سه اجزای اصلی وجود دارد که شامل زین، فرمان و رکاب می‌شود. هر کدام از اجزای بیان شده باید به شکل صحیح تنظیم شوند تا بتوانید در طی ورزش کالری سوزی قابل قبولی داشته باشید.

ارتفاع صندلی باید بر اساس طول پا صورت بگیرد تا از ایجاد صدمه به پا جلوگیری شود. قبل از نشستن روی صندلی دوچرخه ثابت، بهتر است زین را با اندازه سطح ارتفاع باسن خود تنظیم کنید. برای این کار ابتدا کنار دستگاه بایستید، در این حالت باید استخوان لگن و زین در یک موازات قرار داشته باشند.

پس از تنظیم کردن زین به سراغ تنظیم کردن فرمان دستگاه بروید. پایین بودن ارتفاع فرمان باعث درگیر شدن عضلات شکم خواهد شد. فرمان را به گونه‌ای تنظیم کنید که بیش از اندازه به سمت جلو خم نشوید. خم شدن بیش از اندازه برای گرفتن فرمان دوچرخه ثابت باعث می‌شود تا به ران و پایین کمر فشار زیادی وارد شود. بهتر است که فرمان دستگاه را مقداری کمی از زین بالاتر ببرید تا بتوانید به آسانی از دستگاه استفاده کنید.

بعد از تنظیم موارد گفته شده نوبت به تنظیم رکاب می‌رسد، بر روی صندلی بنشینید و رکاب را در موقعیت ساعت ۳ قرار دهید به صورتی که اگر پاهای خود را بر روی رکاب قرار دهید، زانوهای‌تان در زاویه ۲۵ یا ۳۰ درجه قرار بگیرد. در این حالت شما می‌توانید بهترین کالری سوزی را از دوچرخه ثابت داشته باشید.

روش صحیح رکاب زدن دوچرخه ثابت

در مورد نحوه استفاده از دوچرخه ثابت باید به شیوه صحیح رکاب‌زدن توجه داشته‌باشید. پس از تنظیم سه اجزای اصلی دوچرخه ثابت، ۳ حالت می‌توانید بر روی دوچرخه نشسته و رکاب بزنید. اگر برای نخستین بار از این وسیله استفاده می‌کنید، کافی است با دست‌های خود فرمان میانی را ثابت نگه داشته و روی زین بنشینید. در این حالت اجازه دهید تا میان تنه از ران‌ها به شکل طبیعی به سمت جلو خم شوند. حرکات بالاتنه را به حداقل خود برسانید تا با درگیر کردن هسته بدن، کالری سوزی داشته باشید.

اگر بخواهید کالری سوزی بدن را افزایش دهید، می‌توانید کمی از زین فاصله گرفته و بلند شوید. در این حالت با رکاب‌زدن باید نزدیک شدن باسن به زین را احساس کنید. در این وضعیت هسته بدن و باسن باهم درگیر می‌شوند که منجر به کالری سوزی خواهد شد.

در بهترین حالت که باعث افزایش شدت تمرین می‌شود می‌توانید با صاف نگه داشتن کمر به راحتی بر روی دوچرخه ثابت ایستاده و با کمی خم شدن به سمت جلو، حرکات ورزشی را انجام دهید. در این وضعیت هسته بدن، باسن، همسترینگ، عضلات چهارسر ران و… درگیر می‌شوند.

مدت زمان استفاده از دوچرخه ثابت

مدت زمان استفاده از دوچرخه ثابت

در بحث روش صحیح کار با دوچرخه ثابت باید توجه داشته باشید که افراد مبتدی و حرفه‌ای هر کدام بر حسب برنامه خود می‌توانند از این دستگاه استفاده کنند. افرادی که به صورت مبتدی قصد دارند تا تمرین‌های هوازی را با دوچرخه ثابت انجام دهند بهتر است مدت زمان تمرین خود را کوتاه انتخاب کنند.

شیوه تناوب ورزش با دوچرخه ثابت باعث می‌شود تا چربی سوزی به حداکثر خود برسد. ۲ دقیقه رکاب‌زدن و سپس استراحت‌کردن می‌تواند اثربخشی زیادی بر روی عضلات داشته‌باشد.

افراد حرفه‌ای می‌توانند مدت زمان ورزش کردن با دوچرخه ثابت را افزایش دهند. این افراد قادر خواهند بود تا از برنامه‌های ورزشی با شدت بالا استفاده کنند. اصولا افراد حرفه‌ای باید در طول روز حدود ۳۰ دقیقه با دوچرخه ثابت ورزش کنند.

تنظیم درست دوچرخه ثابت

قبل از ورزش کردن باید دوچرخه ثابت را متناسب با قد و جثه خود تنظیم کنید. در ابتدا ارتفاع زین را به گونه‌ای در نظر بگیرید که با لگن شما در یک خط قرار داشته باشد. سپس ران خود را با بخش بالای صندلی تنظیم کرده تا مطمئن شوید که به راحتی می‌توانید بر روی زین دوچرخه ثابت بنشینید. از آرنج خود برای اندازه‌گیری فاصله صندلی تا فرمان استفاده کنید. اگر انگشت شما به فرمان دوچرخه نرسد کافی است صندلی را به سمت جلو بیاورید تا آرنج شما بتواند به آسانی صندلی را لمس کند. قرارگیری آرنج در یک خط مستقیم دارای اهمیت است.

حال زاویه فرمان را به گونه‌ای تنظیم کنید که صندلی و فرمان در یک خط قرار داشته باشند. با این کار می‌توانید در هنگام ورزش کردن بهترین بازدهی را دریافت کنید.

لاغری با دوچرخه ثابت

در حال مطالعه مقاله نحوه استفاده از دوچرخه ثابت هستید که به بحث لاغری و کاهش وزن رسیدیم. طبق نظر کارشناسان سلامت، چربی‌های شکم و پهلو به عنوان چربی‌های خطرناک شناخته می‌شوند. با داشتن یک برنامه استاندارد می‌توان طی مدت مشخصی، کاهش وزن زیادی را با دوچرخه ثابت تجربه کرد. استفاده از دوچرخه ثابت می‌تواند کالری سوزی زیادی در طول روز  به همراه داشته باشد. ورزشکاران با داشتن برنامه اصولی می‌توانند در حدود ۳۰۰ الی ۷۰۰ کالری در طول روز بسوزانند.

افراد بر اساس میزان سلامتی خود قادر خواهند بود تا از میان تمرینات منطقه ایروبیک و تمرینات HIIT، تعادل را انتخاب کنند تا سرعت چربی سوزی شکم و پهلو را افزایش دهند. با چربی سوزی این نواحی می‌توان به کاهش وزن و ساخت عضله امیدوار بود. همچنین باید خاطر نشان کرد که علاوه بر ورزش‌کردن، داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای رسیدن به نتیجه دلخواه ضروری است.

راهنمای مانیتور دوچرخه ثابت

راهنمای مانیتور دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت دارای یک بخش مانیتور است که پارامترهای تمرین در حال انجام را به صورت دقیق نمایش می‌دهد. مانیتور دوچرخه ثابت طیف گسترده‌ای از عملکردهای پیشرفته ورزشکار را داراست که به عنوان یک صفحه نمایش کاربردی شناخته می‌شود. از بخش‌های مختلف مانیتور دوچرخه ثابت می‌توان به مرکز پیام دستگاه، افزایش یا کاهش سطح فشار، کلید iTEK، کلید اینتر، صفحه کلید اصلی، کلید برنامه، کلید آماری و… اشاره کرد.

پارامترهای نمایشگر، وضعیت فعلی ورزشکار نظیر میانگین سرعت رکاب‌زدن برای کل تمرین را نشان می‌دهد. همچنین میزان کالری سوزانده‌شده نیز در نمایشگر قابل مشاهده‌است. کل مسافت انجام‌شده و همچنین درصد هدف را به خوبی نشان می‌‌دهد. وجود این صفحه نمایشگر به عنوان مرکز مدیریت برنامه‌های ورزشکار است.

نحوه نگهداری دوچرخه ثابت

پس از آشنایی با روش صحیح کار با دوچرخه ثابت، کافی است نحوه نگهداری از این وسیله ورزشی را یاد بگیرید تا بتوانید در هزینه‌های تعمیر آن صرفه جویی کنید. اگر نسبت به نحوه نگهداری دوچرخه ثابت آگاهی نداشته‌باشید قطعا در مدت زمان کوتاهی باید دوچرخه ثابت خریداری شده را تعمیر کنید. رعایت کردن نکات زیر برای افزایش طول عمر دستگاه ضروری است:

 • اگر از دستی بر تعمیر این دسته از وسایل دارید، بهتر است هر چند وقت یکبار دوچرخه ثابت را آچارکشی کنید.
 • گریس کاری و روغن کاری به دستگاه کمک خواهد کرد تا دستگاه از حالت روال و استاندارد خارج نشود.
 • در صورت داشتن دوچرخه ثابت گیربکسی بهتر است به موقع نسبت به تعویض واسکازین اقدام کنید.
 • اگر مانیتور دوچرخه با باتری روشن می‌شود، حتما باتری آن را به موقع تعویض کنید.
 • زین دوچرخه را بعد از ورزش کردن تمیز کرده و در صورت نیاز بخش‌های مختلف آن را پاکسازی کنید.

دوچرخه ثابت را از کدام فروشگاه خریداری کنیم؟

ورزش کردن یکی از مهم‌ترین عوامل کسب سلامتی است. در صورتی که بخواهید در محیط خانه و با شرایط آب و هوایی مختلف ورزش کنید، دوچرخه ثابت یکی از بهترین انتخاب‌هاست. در این مقاله در مورد نحوه استفاده از دوچرخه ثابت صحبت کردیم. بهره‌گیری از دوچرخه ثابت باعث افزایش قدرت بدنی و کاهش وزن خواهد شد. اگر به ورزش با تردمیل نیز علاقه دارید، میتوانید مقاله راهنمای استفاده از تردمیل را نیز مطالعه نمایید تا با نحوه استفاده از این دستگاه نیز آشنا شوید.

همچنین استفاده از دوچرخه ثابت تحرک مفاصل را به شکل قابل توجهی افزایش خواهد داد.  دوچرخه ثابت یک دستگاه ورزشی است که در انواع مختلف قابل خریداری است. از انواع دوچرخه‌های ثابت موجود در بازار می‌توان به دوچرخه نشسته، دوچرخه نشسته پشتی‌دار، دوچرخه اسپینینگ و… اشاره کرد. هر کدام از دوچرخه‌های ثابت دارای ویژگی‌های مخصوص به خود هستند که برای افراد مبتدی و حرفه‌ای قابل خریداری‌اند. اگر بخواهید از فواید و مزیت‌های دوچرخه ثابت بهره‌مند شوید، کافی است خرید خود را با اطمینان از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.

از میان فروشگاه‌های مجاز و معتبر، فروشگاه دنیز اسپرت به دلیل داشتن ویژگی‌های منحصر به فرد، یک فروشگاه معتبر در زمینه فروش دوچرخه‌های ثابت است. همچنین این فروشگاه به شما در خرید دوچرخه ثابت مناسب کمک می‌کند. شما می‌توانید به صورت رایگان از این فروشگاه، مشاوره دریافت نمایید. برای دریافت مشاوره و ارتباط با کارشناسان، کافیست فرم زیر را پر کنید تا متخصصان دنیز اسپرت شما را به صورت رایگان راهنمایی کنند.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

 • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link