راهنمای استفاده از تردمیل

ورزش‌کردن و حفظ تناسب اندام شاید در کنار خوردن و خوابیدن جزو کارهایی باشد که انجام دادنش برای همه ضروری بوده و تا حدودی لازمه زندگی سالم انسان‌ها باشد. در این بین پیاده‌روی و دویدن که ساده‌ترین راه رسیدن به سوخت و ساز بالای بدنی و سریع‌ترین راه برای رسیدن به سلامتی قلب و عروق است را می‌توان به عنوان ورزشی مثال زد که هرکسی باید در طول روز حداقل برای چند دقیقه هم که شده آن را انجام دهد. اما با گرم شدن هوا و یا حتی با سرد شدن هوا در فصل زمستان، ممکن است پیاده روی و دویدن برای همگان در این شرایط راحت نبوده و افراد را دچار مشکل کند. استفاده از تردمیل در فضای مناسب خانه یا باشگاه بهترین گزینه برای افرادیست که در چنین موقعیتی قرار گرفته اند. درادامه در خصوص دستگاه تردمیل و راهنمای استفاده از تردمیل صحبت خواهیم کرد.

راهنمای استفاده از تردمیل

آشنایی با بخش های مختلف تردمیل

دستگاه تردمیل از قطعات مختلفی تشکیل شده تا بتواند به راحتی شبیه‌سازی پیاده‌روی و دویدن را در شرایط گوناگون برای شما انجام دهد. اجزای اصلی تشکیل دهنده دستگاه تردمیل، موتور تردمیل، صفحه نمایش، تسمه اصلی و موتور و لوازم جانبی تردمیل است. در ادامه درباره این بخش‌ها صحبت می‌کنیم.

موتور تردمیل

مغز متفکر تردمیل موتور آن است. موتور تردمیل کار راه اندازی و شروع به کار تمام قطعات تردمیل را انجام می‌دهد. موتور تردمیل های خانگی و اکثر تردمیل‌های باشگاه از نوع DC می‌باشد و موتورتردمیل های بسیار قوی با تحمل وزنی بالا از نوع AC است. البته ممکن است پس از چند سال موتور تردمیل به دلیل خرابی سیم پیچی و یا اتمام ذغال از کار بیافتد که نیاز به تعمیر خواهد داشت.

صفحه نمایش

صفحه نمایش تردمیل کنترل گر تمامی کارهای تردمیل است. نمایش ضربان قلب، نمایش مسافت طی شده، نمایش کالری سوزانده شده و …. در کنار تنظیم سرعت حرکت و تنظیم شیب از طریق نمایشگر تردمیل انجام می‌شود.

تسمه اصلی و موتور

تسمه همان جایی است که ورزشکار بر روی آن حرکت می‌کند. لایه‌ای ضخیم و معمولا با عرض ۶۰ سانتی متری که پس از شروع حرکت تردمیل به حرکت درآمده و ورزشکار بر روی آن قدم برداشته یا شروع به دویدن می‌کند. تسمه موتور نیز تسمه ایست که به موتور وصل شده و قلتک ها را به حرکت در می‌آورد.

لوازم جانبی تردمیل

لوازم جانبی تردمیل در انواع تردمیل متفاوت است اما برخی لوازم در تمامی تردمیل‌ها ثابت اند. مثلا گیره ایمنی تردمیل که معمولا از یک طرف آهن ربایی و از یک طرف گیره ای تشکیل شده است. سمت گیره را به جهت گیر انداختن به لباس طراحی کرده‌اند تا در صورتی که از روی تردمیل افتادید و یا تعادلات را از دست دادید، به سرعت بتوانید تردمیل را متوقف نمایید. پد ضربه‌گیر و قفل نیز جز لوازم جانبی تردمیل به حساب می‌آیند. پد ضربه گیر معمولا در زیر پایه های تردمیل قرار میگیرد. در صورت دویدن و صدا دادن تردمیل، صدای اضافی توسط پد ضربه‌گیر گرفته می‌شود. در صورت استفاده از پد ضربه‌گیر در اپارتمان، طبقات زیرین متوجه صدای تردمیل نخواهند شد.

نحوه استفاده از تردمیل

نحوه کار با تردمیل

تمامی تردمیل ها روش روشن و خاموش کردن مشابهی دارند. زدن کلید استارت برای روشن‌شدن و زدن کلید استاپ برای خاموش‌شدن دستگاه است. به یاد داشته باشید که کشیدن گیره ایمنی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. مگر در مواقع ضروری زیرا در صورت تکرار ممکن است تردمیل شما را دچار خرابی کند.

همچنین تنظیم شیب و سرعت تردمیل نیز به این شکل کار می‌کنند که شما هرچه دکمه مثبت اسپید را فشار دهید سرعت بیشتری خواهید داشت و برعکس. برای تنظیم شیب نیز دکمه ای با عنوان incline وجود دارد که می‌توانید شیب دستگاه را با آن تنظیم نمایید. حتما پیش از خرید تردمیل از فروشنده آن نکاتی که در خصوص نحوه استفاده از تردمیل و طرز استفاده صحیح از تردمیل وجود را دارد را بپرسید. همچنین شما می‌توانید برای آشنایی با دکمه و بخش‌های مختلف تردمیل،  مقاله ” راهنمای کار با صفحه نمایش تردمیل ” را مطالعه نمایید.

نحوه راه اندازی تردمیل

برای نصب و راه‌اندازی تردمیل پیشنهاد می‌کنیم که از یک فرد حرفه ای کمک بگیرید. در غیر این صورت می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • باز کردن صحیح جعبه: شاید برای شما هم جای تعجب باشد، اما اولین مرحله برای راه‌اندازی تردمیل باز کردن صحیح جعبه است. معمولا برای باز کردن جعبه تردمیل راهنمایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که جعبه را از کدام قسمت باز کنید. در غیر این صورت جعبه را از قسمت خالی آن باز کنید.
  • اتصال اجزا به یکدیگر: قبل از آشنایی با نحوه کار با تردمیل نصب درست آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در این مرحله پایه‌های اصلی به بدنه متصل می‌‌شوند. برای این اتصال یک سیم وجود دارد که نوار تسمه و موتور تردمیل را به پنل کنترل دستگاه وصل می‌کند. با عبور دادن این سیم از پایه، آن را در جای مخصوص خود پیج کنید. بعد از آن پایه‌های پنل کنترل تردمیل را محکم کنید.
  • فیکس کردن تردمیل روی زمین: در این مرحله نوبت به فیکس کردن پایه‌ها روی زمین می‌رسد. در صورتی که دستگاه به خوبی فیکس نشود، ممکن است بعد از راه‌اندازی، دستگاه دچار لرزش شود. در چنین شرایطی بعد از روشن کردن دستگاه، آسیب جدی به آن وارد می‌شود. برای کم کردن سر و صدای تردمیل می‌توانید از پدهای ضربه گیر استفاده کنید.
  • روشن کردن دستگاه: قبل از آشنایی با نحوه کار با تردمیل باید از روشن شدن دستگاه مطمئن شوید. بعد از اتصال کلید ضروری دستگاه به پنل کنترل ادمین، کابل را به برق بزنید. سپس کلید پاور را روشن کنید. در صورتی که تمامی مراحل بالا به درستی انجام شده باشد، دستگاه روشن خواهد شد.

روشن کردن تردمیل

مانند خاموش و روشن کردن وسایل برقی، خاموش و روشن کردن تردمیل نیز بسیار آسان است. برای روشن کردن تردمیل کافی است تا دکمه سبز رنگ این دستگاه را فشار دهید. همچنین برای خاموش کردن دستگاه از دکمه قرمز رنگ موجود بر روی دستگاه استفاده کنید. دکمه روشن معمولا با نام Start یا On و دکمه خاموش با نام Stop یا Off بر روی دستگاه نام‌گذاری شده‌ است.

باز کردن و بستن تردمیل

در بین دستگاه‌های ورزشی هوازی، دستگاه تردمیل از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین آشنایی با نحوه کار با تردمیل کمک می‌کند تا مراقبت بهتری از این دستگاه داشته باشید و دستگاه دیرتر دچار فرسودگی یا آسیب شود. دستگاه تردمیل انواع مختلفی دارد. اگر قصد خرید دستگاه تردمیل برای خانه یا آپارتمان خود را دارید، دستگاه تردمیل تاشو می‌تواند یک گزینه‌ی پیشنهادی مناسب برای شما باشد.

همانطور که از نام تردمیل تاشو مشخص است، این دستگاه قابلیت تاشوندگی دارد و می‌تواند کمبود فضا در محیط خانه را به خوبی جبران می‌کند. تاشو بودن تردمیل خانگی کمک می‌کند تا جابجایی راحت‌تری در محیط خانه داشته باشید. در نتیجه شما می‌توانید به راحتی آن را حمل یا جابجا کنید. این ویژگی به خصوص در خانه‌هایی که با کمبود فضا روبرو هستند، یک مزیت به شمار می‌رود.

به این دلیل که می‌توانند در مواقع نیاز تردمیل را باز کرده و ورزش خود را انجام دهند. سپس بعد از استفاده به محیطی غیر از خانه منتقل کنند. آشنایی با نحوه کار با تردمیل تاشو کمک می‌کند تا طول عمر این دستگاه افزایش پیدا کند. چرا که باز و بسته کردن غیراصولی تردمیل می‌تواند آسیب زیادی به این دستگاه برقی وارد کند.

برای بستن دستگاه ابتدا از خاموش بودن تردمیل مطمئن شوید. سپس سیم دستگاه را از پریز برق بیرون بکشید. کفی دستگاه را بلند کرده تا ضامن جک قفل شود. برای حرکت و جابجایی دستگاه به مکان مورد نظر می‌توانید روی یکی از چرخ‌ها فشار وارد کرده تا دستگاه کمی بالا بیاید. حال می‌توانید دستگاه را روی دو چرخ و با کمک کفی به مکان مورد نظر انتقال دهید.

برای باز کردن دوباره دستگاه کافی است تا تردمیل را در مکان مناسب قرار دهید و ضامن را آزاد کنید تا کفی در حالت ثابت قرار بگیرد.

کلید ایمنی در تردمیل

کلید ایمنی در تردمیل

یکی از نکات مهم برای آشنایی با نحوه کار با تردمیل در مورد کلید ایمنی تردمیل است. همانطور که از نام کلید ایمنی در تردمیل مشخص است، از این کلید برای توقف کاربر در مواقع اضطراری استفاده می‌شود. این کلید، یک کلید آهنربایی است که به وسیله یک رشته نخی از یک طرف به صفحه جلو تردمیل متصل است. طرف دیگر این رشته نخی به فرد ورزشکار وصل شده است. زمانی که کلید از جای خود خارج می‌شود، تردمیل از کار می‌افتد.

این ویژگی باعث می‌شود تا حداکثر ایمنی در تردمیل رعایت شود. چرا که ممکن است کار کردن با تردمیل خطراتی برای فرد ورزشکار به دنبال داشته باشد. به عنوان مثال زمانی که تردمیل سرعت بالایی دارد، ممکن است این حالت باعث افتادن شما شود. در چنین مواقعی کلید ایمنی کمک می‌کند تا به صورت اضطراری تردمیل خاموش شود. برای این منظور کافی است تا کلید را از جای خود خارج کنید.

همچنین ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که هنگام دویدن بر روی تردمیل، بیش از حد به عقب بروید. در صورتی که با نحوه کار با تردمیل آشنا باشید، می‌دانید که در چنین شرایطی کلید به صورت خودکار از جای خود کنده می‌شود. این حالت باعث می‌شود تا تردمیل به طور ناگهانی متوقف شود؛ در نتیجه احتمال آسیب‌دیدگی شما به حداقل می‌رسد.

توجه به این نکته ضروری است که بدون داشتن کلید ایمنی نمی‌توانید تردمیل را روشن کنید. در صورت گم کردن کلید ایمنی، این مسئله برای شما دردسرساز خواهد بود. به این دلیل که پیدا کردن کلید جایگزین بسیار سخت است.

نحوه استفاده صحیح از تردمیل برای مبتدیان

اگر مبتدی هستید و هنوز عضلات و مفاصل شما عادت به ورزش کردن نکرده‌اند، بهتر است نکاتی را پیش از ورزش با تردمیل و همچنین در هنگام استفاده از تردمیل بدانید. این نکات بسیار راحت اما مهم است. دانستن نحوه استفاده تردمیل برای مبتدیان می‌تواند مانع از مصدومیت‌های احتمالی شده و باعث لذت بردن افراد تازه کار از ورزش کردن شود.

حتما پیش از شروع استفاده از تردمیل، حداقل به مدت ۵ دقیقه بدنتان را با استفاده از حرکات کششی گرم کنید. در هنگام استفاده از تردمیل برای چند بار اول سعی کنید سرعت تردمیل را متناسب با توان بدنتان بین ۴ تا ۷ کیلومتر بر ساعت نگه دارید تا کم کم توان سریع‌تر راه رفتن و یا دویدن آرام را بدست آورید. سعی کنید اگر قصد استفاده از شیب را دارید سطح شیب را بین ۴ تا ۷ نهایتا قرار داده و در هنگام استفاده از شیب سرعت دستگاه تردمیل را از ۴ و نیم کیلومتر بر ساعت بالاتر نبرید. با رعایت همین نکات ساده می‌توانید آرام آرام بدنتان را به تردمیل عادت داده و همچنین چربی سوزی را نیز به همراه داشته باشید.

نحوه استفاده از تردمیل برای لاغری

اگر با هدف لاغری از تردمیل استفاده می‌کنید و بدنتان به استفاده از تردمیل عادت کرده است، بهتر است بسته به وزن بدنتان نکاتی را رعایت کنید. در نتیجه نحوه استفاده از تردمیل برای لاغری با توجه به وزن و حرفه‌ای بودن شما می‌تواند متفاوت باشد. همواره دویدن آرام بهتر از راه رفتن سریع است پس بسته به توان بدنی و وزنتان سعی کنید سرعت تردمیل را در حالتی قرار دهید که به جای راه رفتن سریع، فرم دویدن به بدن خود داده و آرام بدوید. استفاده از شیب نیز بسیار مناسب است و اگر حالت متعادل شیب را که بین ۷ تا ۱۰ است تنظیم کنید، شبیه سازی کوه نوردی را انجام داده و می‌توانید چربی سوزی و در نهایت لاغری را بدست آورید.

دستورالعمل اصول استفاده از تردمیل

منظور از دستورالعمل، رعایت نکات مهمی است که باید انجام دهید تا در روی تردمیل دچار مشکل نشوید. اگر در حالت دویدن سریع هستید و خسته می‌شوید، به یکباره تردمیل را خاموش نکنید. ابتدا سرعت تردمیل را تا ۵ کیلومتر بر ساعت یا کمتر پایین آورده و صبر کنید تا تردمیل به سرعت پایین برسد. سپس آن را خاموش کنید تا تردمیل خراب نشود.

البته به این نکته توجه داشته‌باشد که در حین راه‌رفتن و یا دویدن تحت هیچ شرایطی گیره ایمنی تردمیل را نکشید. مگر در مواقع ضروری که احتمال افتادن و یا ایجاد مصدومیت برایتان وجود دارد. علاوه بر این بستن گیره‌ایمنی به لباس نیز می‌تواند به شما در این امر کمک نماید. مورد بعدی حفظ تعادل است و باید حتما حواستان باشد که خیلی جلو یا خیلی عقب بر روی تردمیل قرار نگرفته باشید. همچنین از سمت چپ و راست به لبه‌های تردمیل نزدیک نباشید تا بتوانید علاوه بر حفظ تعادل، از مصدومیت های احتمالی جلوگیری کنید.

نحوه نگهداری از تردمیل

نگهداری صحیح از تردمیل

تردمیل نیز مانند هر وسیله دیگری نیاز به نگهداری دارد. روغن کاری همیشگی مطابق با دفترچه راهنمای استفاده از تردمیل یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید. خاموش نکردن تردمیل در حالت شیب نیز موردی است که می‌تواند به افزایش سلامتی دستگاه تردمیلتان کمک کند. پس همیشه در انتهای استفاده از تردمیل، شیب تردمیل را صفر کرده و سپس خاموش کنید. تمیزکردن تردمیل و گردگیری آن نیز بسیار مهم است. زیرا در صورت نفوذ حجم زیادی از خاک به قطعات تردمیل، ممکن است با گذشت زمان خراب شود. همچنین جهت جلوگیری از کثیف شدن تردمیل آن را در محلی قرار دهید که مناسب باشد. اگر تردمیل شما با مشکلی مواجه شده است، مقاله ” نحوه تعمیر تردمیل ” را مطالعه کنید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا با انواع مشکلات تردمیل آشناشده و نحوه تعمیر آن در منزل آشنا شوید.

نکات مهم ورزش با تردمیل

همانطور که گفتیم، حتما باید آمادگی بدنی مناسب برای استفاده از تردمیل را پیش از شروع ورزش داشته باشید. گرم کردن پیش از ورزش به مدت حداقل ۵ دقیقه برای همه ضروری است. پوشیدن کفش مناسب و پوشیدن لباس‌هایی که علاوه بر جذب عرق بدن، تنگ نبوده و در هنگام ورزش‌کردن محدودیت حرکتی برایتان ایجاد نکنند نیز ورزش‌کردن موثر است. استفاده نکردن از گوشی تلفن همراه نیز در هنگام دویدن بر روی تردمیل اصلا توصیه نمی‌شود. زیرا علاوه بر احتمال بروز سرگیجه، ممکن است تعادل شما را نیز بهم بزند.

خرید تردمیل

در این مقاله سعی کردیم شما را با دستگاه تردمیل و نحوه استفاده از تردمیل آشنا کنیم. همچنین گفتیم که جهت نگهداری بهتر دستگاه تردمیل، حتما به بررسی دفترچه راهنمای استفاده از تردمیل توجه داشته باشید. اما حالا اگر قصد خرید تردمیل را دارید بهتر است آن را از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. فروشگاه ورزشی دنیز اسپرت یکی از این فروشگاه هاست.

فروشگاه دنیز اسپرت با بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه تولید و عرضه لوازم و دستگاه‌های ورزشی و بدنسازی از جمله دستگاه تردمیل، همواره سعی کرده تا نیاز هموطنان را در بالاترین سطح پوشش داده و رفع نماید. در فروشگاه دنیز اسپرت علاوه بر دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید توسط تیم متخصص ورزشی، شما عزیزان می‌توانید از خدمات پس از فروش، ضمانت اصالت و سلامت کالا و همچنین دریافت ضمانت اختصاصی برای هر محصول استفاده نمایید. اگر قصد خرید تردمیل را دارید، حتما تنوع زیاد محصولات در سایت دنیز اسپرت را بررسی کرده و پس از مقایسه و دریافت مشاوره از تیم متخصص پشتیبانی ما، اقدام به خرید با بهترین قیمت نمایید.

همچنین اگر به ورزش با دوچرخه ثابت علاقه دارید نمی‌دانید چگونه از آن استفاده نمایید، حتما مقاله ” نحوه استفاده از دوچرخه ثابت ” را مطالعه نمایید. در دنیز اسپرت علاوه بر فروش دستگاه بدنسازی، ما شما را در استفاده از این دستگاه‌های هوازی و بدنسازی راهنمایی می‌کنیم.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

  • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link