بدنسازی طبیعی بهتر است یا با مکمل ؟ کدام روش بهتر است؟

ورزش بدنسازی را اغلب ورزشکاران بعنوان بهترین ورزش و مادر تمامی ورزش‌ها درنظر می‌گیرند. ورزش بدنسازی از جمله ورزش‌هایی است که همه افراد برای حفظ آمادگی بدنی و نگه داشتن سلامت جسم و ذهن هرروز انجام می‌دهند. در این مقاله اما ما قصد داریم تا درخصوص ورزش بدنسازی صحبت کرده و بررسی کنیم که بدنسازی طبیعی یا با مکمل به چه شکل هستند و کدام نوع بهتر و نتیجه بخش تر است. همچنین مزایا و معایب استفاده از مکمل را نیز بررسی خواهیم کرد و خواهیم گفت بدنسازی طبیعی بهتر است یا با مکمل. اگر شماهم ورزشکار هستید یا درنظر دارید که از مکمل بدنسازی استفاده کنید تا انتهای این مقاله باما همراه باشید.

بدنسازی طبیعی بهتر است یا با مکمل ؟

فواید عضله سازی و بدنسازی طبیعی

در ابتدا به بررسی بدنسازی طبیعی و فواید آن می‌پردازیم. بدنسازی طبیعی برپایه تمرینات نیمه سنگین و تغذیه طبیعی با درصد مصرف پروتئین بالا تعریف می‌گردد و تا حد زیادی هزینه غذایی شمارا به دلیل مصرف بالای پروتئین افزایش می‌دهد. اما در این بین باید توجه داشته باشید که هیچ مکملی نمی‌تواند جایگزین غذای سالم و رژیمی شود و شما از مصرف غذای سالم نتیجه بهتری خواهید گرفت. بدنسازی طبیعی شامل مصرف پروتئین‌های مفید از جمله مرغ، سفیده تخم مرغ، گوشت قرمز، ماهی وغیره، کربوهیدرات های سالم ازجمله برنج ایرانی، نان جو، سیبزمینی آبپز وغیره و همچنین انواع اقسام سبزیجات‌ها می‌شود. اگر قصد انجام بدنسازی طبیعی را دارید تغذیه روزانه‌تان را تاحد زیادی به سمت مصرف پروتئین ببرید.

تغذیه در بدنسازی طبیعی

همانطور که گفتیم در بدنسازی طبیعی باید مصرف خوراکی‌های پروتئین دار افزایش یابد. خوردن گوشت مرغ، ماهی، گوشت قرمز بدون چربی و سایر غذاهای پروتئینی لازم است. همچنین خوردن خوراکی‌هایی که چربی مفیددارند ازجمله گردو، بادوم زمینی، بادوم درختی و غیره سبب می‌شود تا شادابی پوست حفظ شده و همچنین چربی بدنتان درحد نرمال نگه داشته شود. در نظر داشته‌باشید که در هر حالتی چه با مکمل و چه بدون مکمل باید مصرف قند، نوشابه و خوراکی های پرچرب و فست فودی را کنار بگذارید اما مصرف سیبزمینی آبپز یا برنج ایرانی بعنوان کربوهیدرات در مقدار کم منعی ندارد. در ادامه درخصوص تمرینات بدنسازی در زمان تمرینات با رژیم طبیعی صحبت می‌کنیم.

تمرینات در بدنسازی بدون مکمل

تمرینات در بدنسازی بدون مکمل

بدنسازی در زمان رژیم طبیعی باید به شکل مداوم انجام شود. در تمرینات بدنسازی باید تمرینات نیمه سنگین را اجرا کنید. یعنی تمرینات کامل و با تعداد تکرار مناسب درکنار تمرینات هوازی را داشته باشید و تغذیه خودرا نیز رعایت کنید. در بدنسازی بدون مکمل شما بسته به توان و انرژی می‌توانید وزنه‌های مدنظرتان را انتخاب نمایید. اما تفاوتی که در بدنسازی با مکمل و بدنسازی بدون مکمل وجود دارد این است که شما بسته به نوع مکملی که مصرف می‌کنید باید مقداری فشار تمریناتتان را نیز بالا ببرید. مثلا اگر در دوره مصرف کراتین هستید باید تمرینات با وزنه سنگین تر رانیز اجرا کنید. اگر با هدف لاغری تمرین می‌کنید و از گلوتامین یا آمینواسیدها استفاده می‌کنید باید مقدار زمان تمرینات هوازی را افزایش دهید.

فواید استفاده از مکمل

شاید برایتان سوال باشد که بهترین مکمل برای عضله سازی چه مکملی است؟ یا شاید بخواهید بدانید برای شرایط بدنی‌تان چه مکملی مناسب است و باید مصرف شود؟ درادامه پرمصرف‌ترین مکمل های ورزشی را معرفی کرده و بصورت خلاصه نتیجه بخشی هرکدام را ذکر می‌کنیم.

  • کراتین: افزایش توان بدنی، افزایش سوخت و ساز بدن
  • گلوتامین: کمک به عضله سازی، کمک به ریکاوری عضلانی بعد از تمرین، شاداب نگه داشتن پوست، جلوگیری از ریزش مو
  • پروتئین وی: منبع غنی از پروتئین، افزایش میزان عضله سازی بدن، افزایش توان بدنی، افزایش سرعت ریکاوری بعد از تمرین، افزایش سوخت وساز بدن، افزایش مقاومت بدن، انرژی بیشتر، کمک به خواب راحت وغیره
  • آمینو اسید: ریکاوری بعد از تمرین، کمک به عضله سازی، افزایش توان بدنی، افزایش سوخت و ساز بدن، افزایش انرژی درحین تمرین
  • بی سی آآ: کمک به عضله سازی، کمک به چربی سوزی، کمک به ریکاوری سریع بعد از تمرین
  • گینر: افزایش توان بدنی، افزایش عضله سازی، تامین انرژی لازم برای تمرینات سنگین، افزایش سوخت و ساز بدن، کمک به ریکاوری سریع بعد از تمرین و غیره
  • پمپ: افزایش توان بدنی، افرایش انرژی برای انجام تمرینات انفجاری و سنگین
  • ال کارنیتین: کمک به چربی سوزی، افزایش سوخت و ساز بدن

مضرات استفاده از مکمل

همانطور که می‌دانید مصرف هرچیزی مخصوصا اگر بیش از حد باشد می‌تواند مضراتی را نیز به همراه داشته باشد. مکمل بدنسازی نیز ازجمله خوراکی‌هایی است که اگر بیش از حد مصرف‌شود یا بی‌برنامه خورده‌شود احتمال بروز عوارض در آن بالا می‌رود. این عوارض ممکن است کم یا زیاد باشند و حتی منجر به بروز اتفاق غیرقابل جبران شوند. از برخی از عوارض مصرف مکمل زیاد یا ناسالم می‌توان به سوءهاضمه، مشکلات کلیوی، مشکلات ادراری، مشکلات کبدی، مشکلات خونی و پوستی اشاره کرد.

اگر بخواهیم تک تک عوارض را مثال بزنیم قطعا لیست بلندی باید نوشته شود. اما این را درنظر داشته باشید که این عوارض درصورتی بوجود خواهند آمد که مکمل مصرفی ناسالم و غیراصل بوده یا تاریخ گذشته‌باشد. همچنین مصرف مکمل بیش از حد یا خارج از برنامه نیز احتمال وجود چنین عوارضی را افزایش می‌دهد. اگر قصد مصرف مکمل بدنسازی را دارید و نمی‌خواهید گرفتار جنبه منفی آن شوید بهتراست مکمل اصل را از فروشگاه معتبر تهیه کرده و مطابق دستور مربی متخصص بدنسازی یا پزشک ورزشی مصرف کنید تا به جای دسته و پنجه نرم کردن با عوارض مکمل به راحتی از مزایای مکمل‌های بدنسازی لذت ببرید.

بدنسازی بدون استفاده از مکمل چقدر طول می‌کشد؟

بدنسازی بدون استفاده از مکمل چقدر طول می‌کشد؟

بدنسازی ورزش موقت و زمان داری نیست. هیچوقت شما نمی‌توانید بگویید که من باید ۵ سال بدنسازی کار کنم و بعنوان یک ورزشکار شناخته شوم. ورزش بدنسازی ورزشی است که از ۱۰ سالگی تا ۱۰۰ سالگی می‌توانید همیشه و در تمامی روزهای عمرتان انجام دهید و چه با مکمل  چه بدون آن تمرین داشته باشید. بدنسازی همچنین ورزشی است که مصرف مکمل در آن شمارا در نتیجه گیری و نمایش تغییرات بدنی کمک می‌کند و تاحدودی شمارا به اهداف بلند مدتتان نزدیکتر می‌کند.این ورزش به گونه‌ای نیست که شما بگویید اگر مکمل مصرف کنم در ۱ سال بدنی ورزیده خواهم‌داشت و اگر مصرف نکنم در ۵ سال. بلکه شما باید استمرار داشته‌باشید. علاوه بر تمرینات مداوم روزانه رژیم غذایی را نیز رعایت کنید و همه چیز به خواب، تغذیه، تمرین و البته ژنتیک بدنیتان بستگی دارد که چه نتایجی را کسب کنید.

بدنسازی طبیعی یا با مکمل؟ کدام بهتر است؟

شاید برایتان سوال باشد که با همه این اوصاف بدنسازی طبیعی یا مکمل برای من مناسب است؟ بهتراست اینگونه به این سوال پاسخ دهیم که بدنسازی مداوم با رعایت رژیم غذایی بهترین نوع بدنسازی است. مصرف مکمل در ابتدای شروع تمرینات توصیه نمی‌شود. معمولا مربیان پیشنهاد می‌کنند ابتدا بگذارید بدنتان بدون مکمل و با تغذیه مناسب به تنهایی تغییرات ابتدایی را پشت سر بگذارد و اصطلاحا رشد اولیه بدنی را داشته‌باشید و سپس به مصرف مکمل برای رسیدن سریعتر به اهدافتان روی آورید. اگر قصد مصرف مکمل را دارید حتما به این نکته توجه داشته باشید که موارد مصرف مکمل ها و خواص و مواد به کار رفته درآنها نیز تاثیر بسزایی در نتیجه بخشی دارند. برای مثال کسی که به دنبال لاغر شدن است نباید از مکملی نظیر گینر استفاده کند.

بدنسازی طبیعی یا با مکمل ؟ کدام بهتر است؟

سخن پایانی

دراین مقاله درخصوص بدنسازی با مکمل و بدون مکمل صحبت کردیم و متوجه شدیم که هر مکملی چه مزایا و معایبی دارد. همچنین شرایط بدنسازی با مصرف مکمل و بدنسازی بدون مصرف مکمل چگونه است. درانتها به معرفی فروشگاه دنیز اسپرت می‌پردازیم. فروشگاه دنیز اسپرت یکی از معتبرترین فروشگاه‌های ورزشی کشور است که با بیش از ۱۵ سال سابقه درزمینه تولید و عرضه انواع دستگاه بدنسازی و هوازی توانسته نیاز ورزشکاران کشور را رفع نماید.

شما می‌توانید هرنوع دستگاه ورزشی را که می‌خواهید در دنیز اسپرت پیداکنید و پس از بررسی و مقایسه و دریافت مشاوره پیش از خرید رایگان نسبت به خریدی مطمئن اقدام نمایید. همچنین فروشگاه دنیز اسپرت این امکان را نیز فراهم آورده که شما بتوانید با استفاده از مربیان متخصص بدنسازی نسبت به دریافت برنامه مبتدی و حرفه‌ای بدنسازی با مکمل و یا بدون مکمل اقدام کرده و مطابق برنامه به اهداف ورزشی خود برسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link