اشتباهات رایج هنگام استفاده از تردمیل

استفاده از دستگاه تردمیل همواره باید در برنامه‌های تمرینی تمامی ورزشکاران وجود داشته باشد. تردمیل جزو دستگاه‌هایی است که علاوه بر برنامه‌های لاغری از آن در برنامه‌های عضله سازی، تناسب اندام و سایر برنامه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما در هنگام خرید تردمیل همیشه یک بسته راهنمای استفاده از تردمیل را نیز درکنار آن دریافت می‌کنید. اما اگر نتوانید به درستی از آن استفاده کنید و تمرین خوبی نداشته باشید ممکن است دچار آسیب‌های مفصلی یا عضلانی شوید. اشتباهات رایج هنگام استفاده از تردمیل درصورت ادامه یافتن ممکن است خسارات جسمی و درمان‌های طولانی مدت را به همراه داشته باشند. ازین رو هر شخصی که به استفاده از تردمیل روی می‌آورد باید نحوه استفاده صحیح از تردمیل را بلد باشد.
اگرشما هم جزو ورزشکارانی هستید که از تردمیل در تمرینات خود استفاده می‌کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با اشتباهات رایج هنگام استفاده از تردمیل آشنا شده و راهنمای استفاده از تردمیل بصورت صحیح را با یکدیگر مرور کنیم.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از تردمیل

آیا استفاده نادرست از تردمیل به ما آسیب می‌زند؟

همانطور که گفتیم استفاده نادرست از تردمیل آسیب زاست. درواقع استفاده نادرست از هرچیزی ممکن است مسبب بروز خسارت و آسیب شود. اگر از تردمیل به درستی استفاده نکنید، ممکن است به زانو و پاها آسیب جدی وارد شود. بروز آسیب‌های مفاصل زانو و مچ پا، مهره‌های کمر و مهره‌های گردن، چشم، کشاله ران و غیره ازجمله مهم‌ترین آسیب‌هایی است که ممکن است هر فردی را گرفتار کند.

اشتباهات رایج هنگام استفاده از تردمیل

در این بخش اشتباهات رایجی که اکثر افراد هنگام استفاده از تردمیل، انجام می‌دهند را بیان کرده و نحوه اصلاح آن را توضیح می‌دهیم. بنابراین اگر جزء افراد مبتدی هستید که می‌خواهید از تردمیل استفاده کنید، حتما در ادامه همراه ما بوده و نکات گفته شده را در نظر بگیرید.

گرم نکردن

گرم نکردن پیش از شروع تمرین باعث می‌شود تا عضلاتتان سرد بماند، مفاصلتان خشک باشد و بدنتان از آمادگی دورباشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از شروع تمرین روی دستگاه تردمیل حتما به مدت حداقل ۵ دقیقه گرم کرده و از حرکات کششی استفاده کنید تا از آسیب‌های جسمی دور شوید.

گام های کوتاه یا بسیار بلند؛ یکی از اشتباهات رایج در هنگام استفاده از تردمیل

برداشتن گام های بیش از حد کوتاه و یا بیش از حد بلند نیست در تمرین تردمیل صحیح نیست. گام کوتاه برداشتن باعث می‌شود تا مجبور شوید سریعتر حرکت کنید. در این بین ممکن است به مفاصلتان فشار وارد شود. درصورتی که گام بلند بردارید علاوه بر مفاصل ممکن است دچار کشیدگی تاندون‌ها یا کشیدگی کشاله ران‌هایتان شود. همچنین ایجاد مشکل در قوزک پا، عدم تعادل روی تردمیل و خستگی زودتراز موعد از عوارض دیگر این اشتباهات است.

خیره شدن به صفحه نمایش اشتباه در تردمیل

خیره شدن به صفحه نمایش

خیره شدن به صحه نمایش در طول تمرین با تردمیل سبب می‌شود تا تمرکزتان کمتر شود. در نتیجه ممکن است تعادلتان را از دست بدهید و از روی تردمیل به زمین بیوفتید. همچنین برای چشمانتان نیز مضر است. برای تمرین روی تردمیل بهتر است روبرو را نگاه کنید و گه گاهی به حرکات پاهایتان نیز توجه داشته باشید. همچنین توجه داشته باشید که اگر درحال کاهش وزن هستید و قند بدنتان کم است، خیره شدن به صفحه نمایش ممکن است مسبب سرگیجه نیز بشود.

استفاده از شیب زیاد

زانو درد، کمر درد، عدم تعادل، کشیدگی عضلات پا، دردگرفتن مچ و قوزک پا، فشار بر مهره‌های کمر و مهره‌های گردن و غیره از مواردیست که اگر از شیب زیاد به صورت نادرست استفاده کنید ممکن است برای شما خطرساز شوند. همچنین دویدن روی شیب در تمرین با تردمیل جزو خطرناک‌ترین کارهاست که اگر ورزشکار باتجربه و حرفه‌ای نباشید آسیب‌های احتمالی زیادی در انتظارتان خواهد بود. استفاده از شیب فقط زمانی مناسب است که بنابر تشخیص مربیتان شما توانایی حرکت برروی شیب را آن‌هم بصورت شیب کم دارید و می‌توانید برای مدت محدودی برروی شیب تمرین کنید.

خم شدن بیش از حد به جلو؛ رایج‌ترین اشتباه در هنگام استفاده از تردمیل

شما چه در حالت ایستاده باشید و چه نشسته، در صورت زیاد خم شدن روبه جلو احتمالا به مشکلات جسمانی زیادی دچار خواهید شد. تمرین برروی تردمیل نیز ازاین مسئله مستثنی نیست. درصورت خم شدن بیش از حد به جلو آسیب‌هایی ازجمله کمردرد، گردن درد، پادرد و غیره در انتظارتان خواهد بود. در هنگام تمرین با تردمیل چه در حین راه رفتن و چه در حین دویدن اصلا روبه جلو خم نشوید.

گرفتن زیاد دسته‌های تردمیل

گرفتن زیاد دسته‌های تردمیل سبب ازبین‌رفتن تعادل، ایجاد فشار بر دست‌ها و سرشانه، ایجاد فشار بر مهره‌های کمر و مهره‌های گردن و همچنین عدم انجام صحیح تمرین برروی تردمیل می‌شود. برخی از دستگاه‌های تردمیل دارای سنسور سنجش ضربان قلب برروی دستگیره‌ها هستند. پیشنهاد می‌کنیم تنها در میانه‌های تمرین یک یا دوبار درحد چندثانیه برای سنجش ضربان قلبتان اینکار را انجام بدهید و از گرفتن دستگیره‌ها برای انجام تمرین و دراز مدت استفاده نکنید.

استفاده از کفش نامناسب، اشتباه رایج در هنگام استفاده از تردمیل

استفاده از کفش نامناسب

بزرگترین اشتباه در هنگام ورزش با تردمیل استفاده از یک کفش نامناسب است. اگر هنگام ورزش کفشی نامناسب بپوشید ممکن است تاندون کف پایتان کشیده‌شود. همچنین امکان دارد مچ پا، زانو و کمر شما دردبگیرد و البته در مدت زمان کوتاهی خسته شوید. در صورت پوشیدن یک کفش مناسب می‌توانید به راحتی تمرین کرده و حداقل از نظر داشتن کفشی مناسب برای ورزش خیالتان از بابت آسیب ندیدن راحت باشد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درخصوص اشتباهات رایجی که افراد در حین تمری با تردمیل ممکن است مرتکب شوند و آسیب‌های جسمانی جدی برایشان بوجود آورد صحبت کنیم. اگر شما جزء کسانی هستید که به ورزش با دستگاه‌های هوازی علاقه دارید، حتما مقاله مربوط به ” اشتباهات رایج هنگام استفاده از دوچرخه ثابت ” را نیز مطالعه نمایید. این مقاله به شما در استفاده صحیح از دوچرخه ثابت نیز کمک زیادی می‌کند.

در انتها قصد داریم درخصوص فروشگاه دنیز اسپرت صحبت کنیم. فروشگاه دنیز اسپرت یکی از فروشگاه‌های معتبر و باسابقه ورزشی در کشور است. شما عزیزان علاوه برامکان بررسی، مقایسه و خرید انواع دستگاه‌های بدنسازی و هوازی می‌توانید از مشاوره رایگان پیش از خرید این فروشگاه نیز استفاده نمایید. همچنین ورزشکارانی که قصد انجام تمرینات بدنسازی و هوازی را دارند نیز می‌توانند از مشاوره رایگان مربیان متخصص این فروشگاه استفاده نموده و پاسخ سوالاتشان را درخصوص تمرینات بدنسازی از این مربیان جویا شوند. اگر قصد انجام تمرینات بدنسازی را دارید و به دنبال برنامه تمرینی هستید فروشگاه دنیز اسپرت نیز می‌تواند گزینه‌ای ایده‌آل و مناسب برای دریافت برنامه تمرینی حرفه ای از مربیان متخصص بدنسازی باشد. برای ارتباط با متخصصان ما کافیست فرم زیر را پر کرده تا متخصصان دنیزاسپرت شما را راهنمایی کنند.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

  • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link