تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت

تمرینات هوازی جزو مهم‌ترین تمرینات روزمره ورزشکاران است. انجام ورزش‌های هوازی همیشه در تمامی برنامه‌های ورزشی یک ورزشکار باید گنجانده‌شود. استفاده از دستگاه‌های مختلف هوازی مانند دستگاه دوچرخه ثابت نیز ازجمله تمریناتی است که تمامی ورزشکاران تقریبا بطور مداوم آن‌را انجام داده و در برنامه لاغری خود قرار می‌دهند. ورزش با دوچرخه ثابت مسئله‌ایست که ما قصدداریم دراین مقاله درخصوص آن صحبت کنیم و بایکدیگر تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت و نحوه استفاده از دوچرخه ثابت را مرور کنیم. در نهایت بدانیم که استفاده از این دستگاه چه تاثیر مفیدی برروی تمرینات ورزشی و رسیدن به لاغری دارد. اگرشماهم علاقه‌مند به دانستن این نکات هستید و قصد دارید تا با استفاده از دستگاه دوچرخه ثابت لاغر شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت

برنامه دوچرخه ثابت برای لاغری

شاید برایتان سوال باشد که آیا تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت می‌تواند مسبب لاغری و چربی‌سوزی باشد؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت که استفاده از دوچرخه ثابت ابتدا با هدف لاغری انجام می‌گردد. اهداف دیگر از جمله بالابردن متابولیسم بدنی و عضله‌سازی در رده های بعدی قراردارند. اما اگر بخواهیم یک مثال ساده برای رسیدن به لاغری با دوچرخه ثابت بگوییم ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که لاغری و چربی‌سوزی بدون رعایت رژیم غذایی امکان‌پذیر نیست. اگر به قصد لاغری تمرین می‌کنید همواره باید به رعایت تغذیه خود اهمیت دهید.
حالا برای یک مثال تمرینی ساده برای دوچرخه ثابت می‌توانیم بگوییم. شما برای یک نوبت تمرین با دوچرخه ثابت می‌توانید ابتدا ۵ الی ۱۰ دقیقه گرم کنید. سپس بسته به علاقه و دوچرخه ثابتی که دارید برروی دوچرخه ثابت نشسته و بین ۱۵ الی ۲۰ دقیقه رکاب بزنید. توجه داشته باشید که سرعت کم و آرام رکاب‌زدن گردش خون شما را آنطور که باید بالا نخواهدبرد. بنابراین سعی کنید با سرعت بالا و به شکل مداوم رکاب بزنید و از استراحت میان تمرین پرهیزکنید.در انتها نیز ۵ دقیقه حرکات کششی انجام دهید و بدنتان را سرد کنید.

برنامه چربی سوزی با دوچرخه ثابت

همانطور که گفتیم تاثیر زیاد دوچرخه ثابت و هدف اولیه استفاده از دوچرخه ثابت چربی سوزی است. تمرین با هدف چربی‌سوزی جزو برنامه روزانه بسیاری از ورزشکاران است. هرکسی که به تمرینات با دوچرخه ثابت در برنامه تمرینی خود پرداخته‌است همواره براین موضوع تاکید دارد که نتیجه بسیار خوبی را توانسته از رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات هوازی با این دستگاه ورزشی بگیرد. در این قسمت قصد داریم یکی از تمرینات پر استفاده دوچرخه ثابت را پس از تمرینات بدنسازی مثال بزنیم. برای چربی‌سوزی با دوچرخه ثابت، پس از اتمام تمرینات بدنسازی، ۱۰ دقیقه برروی دوچرخه ثابت بنشینید و با سرعت تقریبا بالایی رکاب بزنید. سپس ۱ دقیقه استراحت کنید و بعد از آن ۵ دقیقه حرکات تمرینی شکم و پهلو انجام دهید و مجددا ۱۰ دقیقه برروی دوچرخه ثابت تمرین کنید.

برنامه اینتروال دوچرخه ثابت

برنامه اینتروال دوچرخه ثابت

در ابتدا ممکن است برایتان سوال باشد که تمرینات اینتروال چه نوع تمریناتی هستند و اینتروال چیست؟ تمرینات اینتروال تمریناتی هستند که به شکل تناوبی انجام می‌شوند. به این معنی که مقداری ورزش می‌کنیم و مقداری هم استراحت و آنقدر ادامه می‌دهیم تا تایم ورزش به پایان برسد. یکی از فایده‌های برنامه اینتروال این است که شما درکنار تمرین مفیدی که دارید فشار زیادی به بدنتان نخواهد آمد و می‌توانید مدت زمان بیشتری تمرین کنید.

حال اگر بخواهیم در خصوص یک برنامه اینتروال با دوچرخه ثابت صحبت کنیم پیشنهاد می‌کنیم ابتدا حرکات کششی برای حداقل ۵ دقیقه انجام دهید. سپس ۵ دقیقه با دوچرخه و با سرعت متوسط تمرین کنید، ۱ دقیقه استراحت کنید و مجدد ۵ دقیق با سرعت بالا تمرین کنید. بعد از ۱۰ دقیقه تمرین ۳ دقیقه استراحت‌کرده و ۱۰ دقیقه بطور مداوم با سرعت بالا تمرین دوچرخه‌سواری کنید و در انتها ۵ دقیقه حرکات کششی انجام داده و استراحت نمایید.

بهترین زمان ورزش با دوچرخه ثابت

در خصوص بهترین زمان برای انجام تمرینات هوازی با دوچرخه ثابت نظرات مختلفی وجود دارد. دراین میان تقریبا می‌توان گفت اکثر مربیان و متخصصین ورزشی بر این عقیده هستند که انجام تمرینات با هدف لاغری و چربی سوزی بهتراست در انتهای تمرینات و پس از تمرینات بدنسازی باشد. همچنین انجام تمرینات به شکل اینتروال نیز باعث افزایش بازخورد تمرینی می‌گردد.

نکته دیگر درخصوص زمان انجام تمرینات نیز این‌است که تمرین باید حداقل برای ۲۰ دقیقه ادامه داشته‌ و به شکل مداوم تمرین داشته باشید. با سرعت کم رکاب نزنید تا علاوه بر بالا ماندن گردش خون در بدنتان بتوانید تمرین نتیجه بخشی را تجربه نمایید. درنظر داشته‌باشید که استفاده از دوچرخه ثابت معمولی، اسپینینگ یا مبلی از نظر زمانی و کیفیت تمرینی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هرشخص بسته به شرایط بدنی و برنامه تمرینی می‌تواند پس از تمرینات بدنسازی مطابق با نظر مربی با آنها تمرین کند.

نکات مهم برای تمرین با دوچرخه ثابت

نکات مهم برای تمرین با دوچرخه ثابت

نکات محدود اما مفید و ضروری نیز وجود دارد که باید برای ورزش با دوچرخه ثابت بدانید. نکته اول طرز صحیح نشستن برروی دوچرخه است که باید کامل صاف و بدون قوز کردن روی زین بنشینید.

نکته دوم تنظیم ارتفاع زین است که اگر کمتر یا بیشتر از حد معمول باشد ممکن است سبب آسیب‌رسیدن به مفاصل زانو و ایجاد فشار برروی کمرتان شود. صحیح رکاب‌زدن و عدم ایستادن برروی رکاب ها به منظور تمرین پرشدت نیز نکته دیگری است که باید رعایت کنید. زیرا عدم رعایت آن‌ها می‌تواند علاوه بر ایجاد فشار برروی مفاصل زانو مسبب خرابی احتمالی پدال های دوچرخه نیز بشود.

در کنار موارد بالا توجه داشته باشید که مدت زمان نشستن شما برروی دوچرخه نباید بیش از حد معمول باشد زیرا نشستن زیاد نیز ممکن است باعث خستگی و خشکی مهره های کمر شود و همچنین گرم کردن و سردکردن قبل و بعد از تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت را نیز فراموش نکنید.

خرید دوچرخه ثابت و انجام تمرینات ورزشی برای لاغری

اگر شما نیز علاقه‌مند به تمرین با دوچرخه ثابت هستید و قصد دارید درکنار تمرینات بدنسازی از دوچرخه ثابت استفاده کنید تا به لاغری برسید ابتدا باید به دنبال خرید یک دستگاه دوچرخه ثابت مناسب برای خود باشید. امروزه فروشگاه‌های ورزشی معتبر زیادی در کشور وجود دارند که اقدام به عرضه و فروش انواع دستگاه‌های ورزشی ازجمله دوچرخه ثابت می‌کنند. یکی ازین فروشگاه های معتبر در کشور فروشگاه دنیز اسپرت است.

فروشگاه دنیز اسپرت با بیش از ۱۵ سال سابقه دز زمینه عرضه محصولات ورزشی و بدنسازی فعالیت دارد. این فروشگاه جزو معتبرترین و قدیمی‌ترین فروشگاه‌های کشور محسوب می‌شود. فروشگاه دنیز اسپرت علاوه بر عرضه تنوعی بزرگ از محصولات دوچرخه ثابت، این امکان را نیز برای شما عزیزان فراهم کرده تا بتوانید هرسوال و برنامه‌ای که برای تمرین با دوچرخه ثابت دارید را از متخصصین ورزشی و مربیان دوره‌دیده بپرسید.
فروشگاه دنیز اسپرت علاوه بر موارد بالا، تمامی محصولات را ضمانت می‌کند. همچنین علاوه بر خدمات پس از فروش برای تمامی محصولات، شما عزیزان می‌توانید با خرید هرمدل از دستگاه‌های دوچرخه ثابت موجود در فروشگاه دنیز اسپرت یک برنامه ورزشی با دوچرخه ثابت را نیز به رایگان و بعنوان هدیه از مربیان متخصص فروشگاه دنیز اسپرت دریافت نمایید. برای خرید دوچرخه ثابت و مشاوره برای تمرینات ورزشی با دوچرخه ثابت، فقط کافیست فرم زیر را پر نمایید تا متخصصان شما را راهنمایی کنند.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

  • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link