راهنمای کار با صفحه نمایش تردمیل

استفاده صحیح از دستگاه تردمیل کمک می‌کند تا علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، تمرینات ورزشی را به درستی انجام دهید. بر روی نمایشگر تردمیل دکمه‌های بسیار زیادی وجود دارند. آشنایی با نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل کمک می‌کند تا شما بتوانید به صورت اصولی از این دستگاه استفاده کنید. چرا که هر کدام از دکمه‌های موجود بر روی این دستگاه، معنای خاصی دارند. در نتیجه فشاردادن هر کدام از این دکمه‌ها دستورات خاصی را برای شما اجرا می‌کنند.

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه کارکرد این دستگاه ورزشی آشنا کنیم. ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

نمایشگر تردمیل

برای استفاده از تردمیل جهت انجام تمرینات ورزشی ابتدا باید با صفحه نمایشگر تردمیل آشنا باشید. تمامی تردمیل‌ها دارای یک نمایشگر هستند که می‌توانند گزینه‌های مختلفی مانند شیب، سرعت، میزان کالری مصرفی، مسافت طی شده و… را نمایش دهند. علاوه بر این بر روی نمایشگر تردمیل کلیدهای مختلفی وجود داشته که هر کدام کاربرد خاصی دارند.

اطلاع از این کلیدها به ورزشکاران و مربیان کمک می‌کنند تا بتوانند الگوهای ورزشی مناسبی را متناسب با بدن شما پیشنهاد بدهند؛ بنابراین راهنمای استفاده از تردمیل  به شما شنپکمک می‌کند تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

دکمه خاموش و روشن

دکمه‌ های خاموش و روشن

برای استفاده از تردمیل ابتدا باید با دکمه خاموش و روشن آن آشنا شوید. چرا که این دو دکمه کمک می‌کنند تا شما بتوانید دستگاه را برای انجام تمرینات ورزشی راه‌اندازی کنید. بر روی صفحه نمایش تردمیل یک دکمه سبز رنگ با نام Start وجود دارد. شما می‌توانید به کمک این دکمه دستگاه را روشن کنید.

همچنین برای خاموش کردن دستگاه تردمیل یک دکمه قرمز رنگ با نام Stop وجود دارد. بعد از پایان تمرینات ورزشی خود می‌توانید با فشاردادن این دکمه دستگاه را خاموش کنید. البته در برخی از دستگاه‌ها این دو دکمه با نام On و Off نیز شناخته می‌شوند.

دکمه زمان

دکمه زمان

یکی از بهترین دکمه‌های کاربردی دستگاه تردمیل دکمه زمان است که با نام Time بر روی دستگاه تردمیل نوشته شده‌است. با زدن این دکمه شما می‌توانید مقدار زمانی را که از دستگاه استفاده کرده‌اید را متوجه شوید. برای این منظور کافی است تا هنگام شروع تمرین، دکمه را فشارداده تا مقدار زمان را برای شما ثبت کند.

دکمه سرعت و شیب در تردمیل

 

دکمه تنظیم شیب

نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل به شما کمک می‌کند تا با تمام قابلیت‌های این دستگاه آشنا شوید. به عنوان مثال برای تنظیم و تغییر مقدار شیب دستگاه می‌توانید از دکمه تنظیم شیب استفاده کنید. این دکمه با نام Incline بر روی دستگاه نوشته شده‌است.

مقدار شیب تنظیم شده به صورت عددی یا درصدی بر روی دستگاه نمایش داده می‌شود. تنظیم دستگاه به کمک این دکمه، حس پیاده‌روی بر روی یک مسیر شیب‌دار مانند تپه را برای شما ایجاد می‌کند. شما می‌توانید با دو دکمه مثبت و منفی میزان شیب تردمیل را تنظیم کنید. مقدار این عدد از ۰ تا ۱۵ قابل تنظیم است.

نحوه تنظیم شیب تردمیل

دستگاه‌های تردمیل امروزی در دو نوع شیب برقی و شیب دستی در بازار به فروش می‌رسند. برای تنظیم شیب برقی دکمه موجود بر روی صفحه‌نمایش یا دسته‌ها را فشار دهید. این ویژگی یک مسیر شیب‌دار یا تپه را برای شما شبیه‌سازی می‌کند. هرچقدر که میزان این شیب بیشتر باشد، چربی‌سوزی و کالری‌سوزی برای شما بیشتر می‌شود. در نتیجه در مدت زمان کوتاه‌تری می‌توانید به وزن ایده‌آل خود برسید.

اما دستگاه‌های تردمیل که شیب دستی دارند، بین ۳ تا ۵ حالت قابل تنظیم هستند؛ بنابراین شما باید شیب را به آرامی و به صورت دستی تغییر دهید تا فشار کمتری به زانوها و کمر شما وارد شود. اما در حالت برقی این کار به صورت خودکار با تنظیم دکمه‌ها اتفاق می‌افتد.

دکمه سرعت متناوب

تمامی دستگاه‌های تردمیل از دکمه سرعت متناوب و یا همان Speed Interval پشتیبانی نمی‌کنند؛ بنابراین ممکن است دستگاه خریداری شده شما این دکمه را نداشته‌باشد. در صورتی که تردمیل شما این دکمه را داشت، شما می‌توانید از آن برای تمرینات متناوب ورزشی استفاده کنید.

نحوه کار با این ویژگی دستگاه بدین صورت است که شما می‌توانید بعد از وارد کردن مقدار زمان و وزن خود، پایین‌ترین و بالاترین مقدار سرعت را به دستگاه وارد کنید. سپس دکمه را فشار داده تا تمرینات ورزشی متناوب برای شما شروع شود. این دستگاه از پایین‌ترین سرعت شروع کرده و تا زمان داده‌شده سرعت را افزایش می‌دهد.

دکمه تنظیم سرعت

برای تنظیم سرعت دستگاه می‌توانید از دکمه Speed استفاده کنید. این سرعت با دو مقدار مایل در سرعت (mph) و یا کیلومتر در ساعت (kph) قابل اندازه‌گیری است. البته مقدار عددی سرعت در تمامی دستگاه‌های تردمیل به صورت یکسان نمایش داده نمی‌شوند؛ بنابراین تغییر مقدار سرعت، بستگی به دستگاه تردمیل دارد. چرا که برخی از دستگاه‌ها این عدد را به صورت زوج و برخی آن را به صورت اعشاری نمایش می‌دهند.

بنابراین هنگام نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل شما می‌توانید مقدار سرعت را به صورت دلخواه و با توجه به نوع ورزش و برنامه تمرینی خود تغییر دهید.

بخش مسافت و کالری و ضربان قلب در تردمیل

دکمه کالری

اگر می‌خواهید که مقدار کالری سوزانده‌شده در طول تمرین را متوجه شوید، این دکمه این قابلیت را برای شما فراهم می‌کند. یکی از ویژگی‌های خوب این دکمه این است که مقدار کالری نشان داده‌شده براساس وزن، سرعت، قد، شیب و… است.

همچنین نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل برای این دکمه بدین صورت است که شما می‌توانید مقدار کالری مورد نظر جهت سوزاندن را نیز مشخص کنید. سپس دستگاه شیب، زمان و مسافت را با توجه به این میزان کالری برای شما تنظیم می‌کند تا شما بتوانید مقدار کالری مورد نظر خود را بسوزانید. البته توجه به این نکته ضروری است که برخی از دستگاه‌ها این مقدار را به صورت دقیق حساب نخواهند کرد.

Distance در تردمیل

برای اطلاع از مقدار مسافت طی شده در طول تمرین با دستگاه تردمیل، می‌توانید از معیار فاصله استفاده کنید. دستگاه تردمیل برای اندازه‌گیری مقدار فاصله از دورسنج تسمه یعنی همان گردش تسمه استفاده می‌کند. این فاصله برحسب کیلومتر و یا مایل محاسبه می‌شود.

نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل برای محاسبه مسافت طی شده رابطه مستقیمی با سرعت دارد. یعنی هر چقدر سرعت دستگاه را افزایش دهید، میزان مسافت طی شده به همان نسبت بیشتر خواهدشد.

معنی Pulse در تردمیل

به کمک این دکمه می‌توانید تعداد نبض خود را اندازه‌گیری کنید. البته تمامی دستگاه‌های تردمیل این قابلیت را ندارند.

مانیتور ضربان قلب

Heart Rate Monitor و یا مانیتور ضربان قلب نشان‌دهنده هر ضربه قلب در دقیقه است. سنسورهایی که بر روی این دستگاه وجود دارند، امکان اندازه‌گیری این معیار را برای شما فراهم می‌کنند. برای این منظور کافی است تا سنسورهای موجود بر روی دستگاه را در دستان خود بگیرید. سپس دستگاه مقدار دقیق ضربان قلب شما را بر روی دستگاه نشان می‌دهد.

وجود این دکمه بر روی دستگاه تردمیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که برای رسیدن به تناسب اندام خود باید حتما ضربان قلب شما در محدوده خاصی قرار بگیرد.

شاخص METS در تردمیل به چه معناست؟

هنگام نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل ممکن است با دکمه METS روبرو شده‌باشید. شاخص METS به عنوان شاخص سوخت و ساز و یا همان متابولیک شناخته می‌شود. در واقع این شاخص نشان‌دهنده میزان اکسیژن در طول تمرین است. به عنوان مثال هر فرد معمولی با توجه به وزن خود به ۳.۵ میلی‌لیتر اکسیژن در هر کیلوگرم وزن خود هنگام استراحت احتیاج دارد. این مقدار معادل با ۱ METS است.

بنابراین اگر بر روی صفحه‌نمایش تردمیل مقدار عددی ۶ METS نمایش داده‌شود، این معنا را می‌دهد که شما شش بار نسبت به حالت استراحت انرژی سوزانده‌ و تمرین ورزشی انجام داده‌اید. برای محاسبه مقدار METS اکسیژن، دستگاه تردمیل از معیارهای مختلفی مانند قد، وزن، سرعت و شیب دستگاه استفاده می‌کند. البته هر چقدر که میزان آمادگی جسمانی شما بیشتر باشد، این عدد تغییر خواهد کرد.

راهنمای مانیتور تردمیل

برنامه‌های تردمیل

بسیاری از افراد بعد از خرید تردمیل به دنبال برنامه‌های تمرینی مناسب هستند تا بتوانند به اهداف خود یعنی کاهش وزن دست پیدا کنند. علاوه بر این شما می‌توانید به کمک برنامه های تردمیل، تمرینات حرفه‌ای داشته باشید تا بتوانید تناسب اندام خود را حفظ کنید. بسیاری از افراد هستند که با وجود داشتن تردمیل نمی‌دانند که چگونه از آن استفاده کنند.

برنامه‌های تردمیل بسیار متنوع هستند و برای افراد مبتدی تا پیشرفته جهت رسیدن به بالاترین حد از آمادگی جسمانی برنامه‌های متنوعی دارد. در نتیجه قبل از شروع به استفاده از این دستگاه باید نسبت به تمامی عملکردهای آن اطلاع کافی داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از یک مربی یا ورزشکار کمک بگیرید.

سخن نهایی

راهنمای کار با صفحه نمایش تردمیل به شما کمک می‌کند تا بتوانید از این دستگاه در جای مناسب و به صورت درست استفاده کنید. البته توجه به این نکته ضروری است که دکمه‌ها و برنامه‌های موجود بر روی صفحه‌نمایش تردمیل با توجه به نوع برند و مدل دستگاه متفاوت هستند. اما از نظر عملکردی این دکمه شباهت بسیاری به هم دارند. در نتیجه شما می‌توانید به راحتی از آنها استفاده کنید. اگر در رابطه نحوه کار با صفحه نمایش تردمیل مشکل یا سوالی داشتید، فرم زیر را پر کنید تا متخصصان دنیز اسپرت شما را به طور رایگان راهنمایی کنند.

ارسال سوالات و دریافت مشاوره

  • Please enter a number from ۱۱ to ۱۱.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link