بدنسازی نچرال چیست | ورزش و تغذیه در بدنسازی نچرال

پیشرفت علم درتمامی زمینه‌ها مسبب ایجاد تنوع و همچنین راحتی برای انسان شده است. در ورزش بدنسازی نیز پیشرفت علم سبب شده تا علاوه بر طراحی و تولید دستگاه‌های متنوع بدنسازی، خود ورزش بدنسازی نیز به انواعی تقسیم شود. یکی از پرطرفدارترین و البته بروزترین انواع رشته‌های بدنسازی، بدنسازی نچرال یا طبیعی است. منظور از بدنسازی طبیعی اما شاید آن چیزی که برخی فکر می‌کنند نباشد اما ما دراین مقاله قصد داریم تا دقیق توضیح دهیم بدنسازی نچرال چیست و چه فرقی با بدنسازی غیر نچرال دارد. همچنین بررسی می‌کنیم که یک بدنساز نچرال چه رژیم و چه نوع تمریناتی را باید انجام دهد و اصلا چندنوع بدنسازی نچرال داریم. اگرشماهم علاقه دارید تا درخصوص بدنسازی نچرال بیشتر بدانید و انواع آن را بشناسید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

بدنسازی نچرال چیست | ورزش و تغذیه در بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال چیست؟

اولین و مهم‌ترین سوال این است که بدانیم بدنسازی نچرال یا بدنسازی طبیعی چیست و ورزش بدنسازی نچرال چگونه انجام می‌شود. ورزش بدنسازی نچرال یکی از انواع بدنسازی است که درآن بدنسازی سبک متوسطی از تمرینات بدنسازی را بسته به تیپ بدنی انجام می‌دهد و از هیچ مکمل و داروهای استروئیدی استفاده نمی‌کند. منظور از مکمل و داروهای استروئیدی مواد خوراکی یا تزریقی هستند که مسبب ایجاد تغییرات هورمونی شده و رشد عضلات را تسریع می‌کنند.

در بدنسازی نچرال فرد با استفاده از رژیم غذایی پر پروتئین و کم کربوهیدرات به رشد عضلات کمک طبیعی می‌کند و ازطرفی تمرینات بدنسازی متمرکز با هدف فرم دهی عضلانی را پیگیری می‌کند. از آنجایی که در بدنسازی طبیعی حجم عضلانی افزایش کوتاه مدت زیادی نخواهد داشت به همین دلیل بدنسازان نچرال در چندماه ابتدایی ورزش فرم بدنی مناسبی پیدا می‌کنند و درصورت استمرار ورزشی آرام آرام با سرعتی کمتر اما طبیعی و بی خطر به رشد عضلانی می‌رسند.

انواع بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال درمجموع یک نوع از بدنسازی است اما بدلیل تیپ بدنی و اندام ورزشکاران با اهداف گوناگونی انجام می‌شود که سبب تنوع در ورزش طبیعی بدنسازی شده است. در ادامه به این تنوع می‌پردازیم.

ورزش بدنسازی نچرال برای لاغری

همانطور که از اسمش پیداست این نوع بدنسازی با هدف لاغری انجام می‌پذیرد. دراین نوع بدنسازی ورزشکار تمرینات هوازی بیشتری دارد و همچنین مصرف قند و کربوهیدرات نزدیک به صفر است. همین امر سبب می‌‌شود تا با رعایت رژیم و همچنین انجام تمرینات بدنسازی فرد لاغرشده و وزن کم کند.

ورزش بدنسازی نچرال برای حجم گرفتن

این نوع بدنسازی برعکس بدنسازی با هدف لاغری است و معمولا افراد لاغر به سراغ این سبک می‌روند. در بدنسازی نچرال برای حجم گرفتن فرد جسه لاغری داشته و از عضلات ضعیفی برخوردار است که دراولین قدم با انجام تمرینات بدنسازی و همچنین افزایش مصرف خوراکی‌های پروتئینی و البته کربوهیدرات های سالم به افزایش وزن با سرعت طبیعی می‌رسد. ورزش بدنسازی نچرال برای حجم گیری یکی از سالم‌ترین و البته شاید پر هزینه‌ترین نوع بدنسازی نچرال به حساب می‌آید.

ورزش بدنسازی نچرال برای سلامتی

نوع دیگر ورزش بدنسازی نچرال، ورزش برای سلامتی است که این ورزش برای افرادی مناسب است که دارای وضعیت جسمانی نرمالی هستند و برای داشتن سلامتی و بدنی آماده تمرین می‌کنند. دراین نوع ورزش فرد رژیم غذایی نرمالی دارد و متناسب با نیاز غذا می‌خورد اما مصرف پروتئین بالایی نسبت به سایر موارد دارد.

نحوه ورزش در بدنسازی نچرال

نحوه ورزش در بدنسازی نچرال

بدنسازی نچرال در تغذیه تفاوت‌های بسیاری با سایر نوع‌های بدنسازی دارد اما ازنظر ورزشی و نحوه ورزش شرایط تفاوت زیادی ندارد. در بدنسازی نچرال تمرینات مستمر و با فشار متوسط است و معمولا تمرینات با تمرکز بالا انجام می‌شود. همچنین بدنسازی نچرال با اتکا به زور بیشتر نیست و شما برای پیشرفت نباید فشار زیاد و وزنه‌های سنگین بزنید و افزایش وزنه‌ها آرام و به مرور زمان باید انجام بشود.

رژیم غذایی در بدنسازی نچرال

در بدنسازی همواره تغذیه حرف اول را می‌زند. اگر ورزشکار باشید قطعا می‌دانید که رعایت رژیم در کنار ورزش نتیجه بخش است و افرادی که رژیم غذایی مناسب نداشته باشند با ورزش تنها دیرتر به نتیجه می‌رسند. بدنسازی نچرال اما بدلیل عدم استفاده از مکمل‌ها و استروئیدها تفاوتهایی در مصرف غذاهای روزانه دارد. در ادامه درخصوص انواع مواد غذایی و نحوه مصرف آنها صحبت می‌کنیم.

میزان استفاده از پروتئین در بدنسازی نچرال

در بدنسازی نچرال مصرف پروتئین باید بالا باشد. شما در طول روز حداقل باید در یک وعده از گوشت، مرغ یا ماهی استفاده کنید. همچنین خوردن خوراکی‌های پروتئینی و لبنیات‌هایی مانند شیر و کشک در ساعات انتهایی روزتان باید در اولویت قرارگیرد.

کربوهیدرات ها

مصرف کربوهیدرات بستگی به تیپ بدنی شما دارد. اگر لاغر هستید مصرف کربوهیدرات سالم برای شما منعی نداشته و می‌توانید استفاده کنید. اگر اضافه وزن دارید اما شرایط برعکس است و باید مصرف این نوع موارد غذایی را به حداقل برسانید.

چربی ها

مصرف چربی‌ها باید در هرتیپ بدنی کنترل شده باشد. چربی‌ها بدلیل کالری بالایی که دارند باید در مقادیر محدود و بصورت سالم مصرف شوند. خوردن بادوم، گردو، پسته وغیره بدلیل چربی‌های سالم و محدودی که دارند مناسب است. اما خوردن کره حیوانی یا گیاهی، روغن و غیره باید با محدودیت مصرف‌باشد.

ریزمغذی ها

مصرف ریز مغذی ها نیز شرایطی مشابه با کربوهیدرات را دارد. همه چیز بسته به تیپ بدنیتان دارد و توجه داشته‌باشید که ریز مغذی‌ها شاید مفیدباشند اما باید در خوردن آنها مراعات کرد.

مکمل ها در بدنسازی نچرال

مکمل‌های بدنسازی تنوع بالایی دارند اما باید توجه داشته باشید همانطورکه آمینواسیدها مکمل هستند، مولتی ویتامین ها نیز مکمل هستند. در بدنسازی نچرال افراد به خوردن انواع ویتامین و مولتی ویتامین‌ها مجاز بوده و می‌توانند استفاده کنند.

نکات مهم که باید درباره بدنسازی نچرال بدانید

سخن پایانی

دراین مقاله درخصوص بدنسازی نچرال یا طبیعی صحبت کردیم و با انواع آن و نحوه تغذیه در ورزش بدنسازی نچرال صحبت کردیم. در انتها به معرفی فروشگاه دنیز اسپرت می‌پردازیم. دنیز اسپرت فروشگاهیست که شما علاوه برامکان بررسی و خرید انواع محصولات و تجهیزات ورزشی می‌توانید از مشاوره رایگان پیش از خرید و همچنین از مشاوره رایگان ورزشی استفاده کرده و اگر سوال، راهنمایی یا مشاوره تخصصی درخصوص بدنسازی نچرال دارید به راحتی می‌توانید ازطریق متخصصین ورزشی دنیز اسپرت به نیازهایتان برسید. اگر قصد خرید انواع لوازم و دستگاه بدنسازی را دارید حتما به دنیز اسپرت مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link