لیست کامل اسم دستگاه های بدنسازی + نحوه استفاده

ورزش بدنسازی مادر تمامی ورزش هاست و داشتن مداوم تمرینات بدنسازی قطعا سلامتی جسمی و ذهنی شمارا تضمین می‌کند. چه آقا باشید چه خانم و چه لاغر باشید و چه دارای اضافه وزن حتما باید بدانید که اگر قصد انجام ورزش و تمرینات بدنسازی را داشته باشید باید درخصوص این ورزش، نحوه انجام تمرینات، دستگاه‌ها و همچنین رژیم غذایی همراه با ورزش اطلاعاتی مناسب داشته باشید. ورزش بدنسازی ورزشی گسترده و بسیار کامل است. استفاده از وزن بدن برای تمرینات جزو بدنسازی حساب می‌شود همانطور که استفاده از وزنه‌ها و کش های ورزشی نیز جزو تمرینات بدنسازی به حساب می‌آیند. دستگاه‌های بدنسازی تنوع بالایی داشته و اگر بخواهید با دستگاهی تمرین کنید باید نحوه عملکرد، نحوه انجام تمرینات و دامنه حرکتی صحیح این دستگاه‌هارا بدانید تا علاوه بر داشتن تمرینات مناسب از آسیب نیز دور بمانید.
دراین مقاله هدف ما صحبت درخصوص انواع تجهیزات و دستگاه‌های بدنسازی بوده و می‌خواهیم ببینیم دستگاه‌های پرطرفدار و پرمصرف بدنسازی برای تقویت چه عضلاتی به کار می‌روند و نحوه انجام تمرینات با آنها چگونه است. اگر بدنساز هستید یا حتی بعنوان یک مبتدی می‌خواهید تمرینات بدنسازیتان را شروع کنید و نمی‌خواهید بدون اطلاع در باشگاه دنبال دستگاه‌های مدنظرتان بگردید و اسم دستگاه های بدنسازی را نپرسید تا انتهای این مقاله باما همراه باشید.

دستگاه بدنسازی چیست و چه فایده ای دارد؟

دستگاه بدنسازی همانطور که از نامش مشخص است یک وسیله ورزشی اختصاصا تولید شده برای ورزش بدنسازی است که هدف اصلی آن باتوجه به نوع طراحی و کارایی تقویت عضلاتی خاص از بدن است. این دستگاه‌ها دارای ایمنی بالایی بوده و هدف از تولید آنها راحتی ورزشکاران و امکان استفاده تمامی افراد از تجهیزات ورزشی است. همچنین نام دستگاه های بدنسازی نیز بسته به نوع حرکت و عضلات مورد هدف در تمرینات با این دستگاه‌ها مشخص می‌شود.

اسم دستگاه های بدنسازی و نحوه استفاده

در ادامه قصد داریم تا درخصوص دستگاه‌های محبوب و پرطرفدار بدنسازی صحبت کنیم و هرکدام را به اختصار توضیح داده و معرفی کنیم.

دستگاه پرس سینه

دستگاه پرس سینه

دستگاه پرس سینه یکی از بهترین دستگاه ها برای تقویت عضلات سینه است. اغلب این دستگاه‌ها امکان تنظیم شیب نیمکت و تنظیم موقعیت دستگیره‌های دستگاه را دارند. نحوه استفاده از دستگاه پرس سینه به این صورت است که شما ابتدا بسته به توان وزنه دستگاه را انتخاب می‌کنید و سپس به سراغ تنظیم شیب نیمکت خواهید رفت و برروی نیمکت دراز کشیده و با گرفتن دستگیره ها شروع به تمرین می‌کنید.

دستگاه پشت بازو دیپ

دستگاه پشت بازو دیپ

دستگاه پشت بازو دیپ دستگاهی مناسب برای تقویت عضلات پشت بازو و همچنین زیرسینه است. این دستگاه برای انتهای تمرینات سینه و پشت بازو فوق العاده بوده و نحوه استفاده از آن نیز راحت است. میز دارای یک صندلی و دو دستگیره است. کافیست وزنه دلخواهتان را انتخاب کنید و سپس روی صندلی بنشینید دستگیره هارا گرفته و شروع به تمرین کنید.

دستگاه باترفلای

دستگاه باترفلای

دستگاه باترفلای یک دستگاه چندمنظوره عالی برای تقویت عضلات سینه، بازو، سرشانه و کول است. این دستگاه از یک صندلی و دو دستگیره قابل تنظیم تشکیل شده که شما بسته به حرکت تمرینی می‌توانید دستگیره‌های دستگاه را برای خود تنظیم کنید.

نیمکت پرس

نیمکت پرس

نیمکت پرس نیز یکی از دستگاه‌هایی است که شما انواع حرکات برای انواع عضلات را می‌توانید روی آن اجرا کنید. پرس سینه هالتر یا دمبل، قفسه سینه، پلاور دمبل، زیربغل تک دمبل، پشت بازو پرسی و غیره ازجمله تمریناتی است که می‌توانید روی نیمکت پرس انجام دهید.

پرس نیمکت شیب دار

پرس نیمکت شیب دار

پرس نیمکت شیب دار دستگاهیست مناسب برای تقویت عضلات بالاسینه و قسمت جلویی سرشانه است. این دستگاه دارای یک نیمکت شیب دار و یک خرک نگه دارنده میله هالتر است.

نیمکت قابل تنظیم

نیمکت قابل تنظیم

نیمکت قابل تنظیم برای حرکات مختلفی قابل استفاده است که کافیست بسته به تمرین مورد نظرتان شیب دستگاه‌ را تنظیم کنید.  تمریناتی مثل پرس بالا سینه دمبل برای عضلات بالاسینه، پلاور دمبل برای زیربغل، نشر خم خوابیده برای عضلات پشتی سرشانه و غیره ازجمله تمریناتی است که با این دستگاه می‌توانید انجام دهید.

دستگاه لاری

دستگاه لاری

لاری دستگاهی مناسب برای تقویت عضلات جلوبازو است. این دستگاه دارای یک صندلی و یک نگهدارنده است که شما امکان تنظیم ارتفاع صندلی و همچنین نگهدارنده را نیز دارید و در دونوع وزنه آزاد و سیمکش در باشگاه‌ها استفاده می‌شود.

دستگاه پشت بازو

دستگاه پشت بازو

دستگاه پشت بازو دستگاهیست که همانطور که از نامش پیداست برای تقویت عضلات پشت بازو بکار می‌رود. این دستگاه دارای یک میله ای زد بوده و خرک دستگاه با پا قابل جابجایی است.

دستگاه پرس سرشانه

دستگاه پرس سرشانه

دستگاه پرس سرشانه یکی از دستگاه‌های موثر برای تقویت سرشانه است. این دستگاه شبیه ساز تمرین سرشانه دمبل است و ایمنی بالایی دارد. استفاده از دستگاه پرس سرشانه به این صورت است که شما روی صندلی می‌نشینید و پس از انتخاب وزنه مناسب دستگیره‌های دستگاه را گرفته و تمرین را شروع می‌کنید.

دستگاه نشر از جانب

دستگاه نشر از جانب

نشر از جانب از یک صندلی و دو دستگیره برای تمرین تشکیل شده و عضلات سرشانه را تقویت می‌کند. برای استفاده از دستگاه پس از انتخاب وزنه دستگیره ها را می‌گیرید و با استفاده از توان سرشانه هایتان تمرین می‌کنید.

دستگاه فیله کمر

دستگاه فیله کمر

دستگاه فیله کمر دستگاهی عالی برای افرادیست که دارای ضعف عضلات کمر هستند. کافیست برای تمرین با دستگاه فیله کمر پاهایتان را روی دستگاه فیکس کنید و به آرامی از قسمت کمر بدون اینکه قوز کنید خم شده و سپس به حالت ابتدایی بازگردید. انجام تمرین فیله کمر را بخاطر افزایش سطح گردش خون در سر و احتمال بروز سرگیجه فقط در هفته ای یک مرتبه پیشنهاد می‌کنیم. برای تقویت فیله کمر از حرکت سلام ژاپنی یا پشت ران هالتر نیز می‌توانید کمک بگیرید.

دستگاه قایقی

دستگاه قایقی

دستگاه قایقی دستگاهی شبیه سازی شده برای تقویت عضلات زیربغل و پشت است. شما با دستگیره ای می‌توانید قسمتی خاص از عضلات پشت خود را تقویت کنید. قایقی تشکیل شده از یک نیمکت و یک سیمکش است که شما دستگیره مورد نظر را گرفته و بدون قوز کردن به آرامی به سمت بدن خود می‌کشید.

دستگاه لت یا زیربغل سیمکش

دستگاه لت یا زیربغل سیمکش

دستگاه زیربغل سیمکش یا لت دستگاه عالی برای تقویت عضلات زیربغل و پشت است. برای این تمرین کافیست روی صندلی بنشینید و پس از انتخاب وزنه مناسب دستگیره های دستگاه را گرفته و سپس به آرامی دستگیره را به پایین بکشید.

نیمکت شکمی

نیمکت شکمی

نیمکت مدرج در درجه منفی که برای تقویت عضلات شکم بکار می‌رود. برای این تمرین کافیست بسته به عضله مورد نظر درجه نیمکت را تنظیم کرده و سپس روی صندلی دراز بکشید و پاهایتان را به صندلی گیر کنید. سپس دراز و نشست بروید.

دستگاه کرانچ شکم

دستگاه کرانچ شکم

دستگاه کرانچ دستگاهی عالی برای تقویت عضلات شکم مخصوصا زیرشکم است. شما برای این تمرین کافیست روی دستگاه بنشینید و دستگیره های دستگاه را از بالا گرفته و با کمک شکمتان بدنتان را جمع و باز کنید.

دستگاه پرس پا
دستگاه پرس پا

دستگاه پرس پا همانطور که از نامش پیداست برای تقویت عضلات پا است. برای این تمرین روی نیمکت مینشینید و سپس پاهایتان را به صفحه مقابل بسته به عضله مورد نظر قرار می‌دهید. سپس به آرامی وزنه را ب جلو هول داده و دستگیره دستگاه را آزاد می‌کنید و شروع به انجام تمرین می‌کنید.

بیشتر بخوانید : دستگاه پرس پا | حالت‌های مختلف پا در دستگاه پرس پا + برنامه ورزشی

دستگاه جلو ران

دستگاه جلو ران

دستگاهی عالی برای تقویت عضلات جلوران. برای استفاده از این دستگاه روی صندلی می‌نشینید، پاهایتان را پشت دستگاه قرار می‌دهید و پس از انتخاب وزنه مورد نظر با استفاده از وارد کردن فشار به دستگاه تمرینتان را شروع می‌کنید.

دستگاه پشت ران

دستگاه پشت ران

دستگاه پشت ران یکی از بهترین دستگاه های بدنسازی برای پا و برای تقویت عضلات پشت ران طراحی شده است. کافیست برای تمرین با دستگاه پشت ران روی دستگاه دراز بکشید و پشت مچ پاهایتان را به دستگاه بچسبانید و سپس پاهایتان را جمع و به بدنتان نزدیک کرده و سپس به حالت اولیه برگردانید.

دستگاه داخل و خارج ران

دستگاه داخل و خارج ران

دستگاه داخل یا خارج ران دستگاهی عالی برای عضلات داخل و خارجی ران است که نام دیگر این دستگاه خیاطه می‌باشد.

دستگاه ساق پا نشسته

دستگاه ساق پا نشسته

دستگاه ساق نشسته دستگاهی مناسب برای تقویت عضلات دوقلوی ساق است. برای تمرین با این دستگاه کافیست روی صندلی دستگاه بنشینید و کف پاهایتان را روی لبه دستگاه و زانوهایتان را زیر خود دستگاه قراردهید. سپس دستگاه را آزاد کرده و با استفاده از توان کف پاهایتان، پاهایتان را بالا و پایین ببرید.

دستگاه ساق پا ایستاده

دستگاه ساق پا ایستاده

عملکرد ساق پا ایستاده مثل ساق نشسته است با این تفاوت که شما روی دستگاه می‌ایستید و شانه‌هایتان را زیر دستگاه قرار می‌دهید و پس از آن شروع به انجام تمرینات خواهید کرد.

دستگاه هاگ پا

دستگاه هاگ پا

دستگاه هاگ پا ، دستگاهی عالی برای عضلات پا است. دستگاه تقریبا زاویه ای ۴۵ درجه ای با زمین داشته و برای تمرین روی دستگاه می ایستید، پاهایتان را روی صفحه دستگاه فیکس می‌کنید و سپس روی نیمکت قرار می‌گیرید. پس از آزاد کردن دستگیره دستگاه می‌توانید به آرامی نشسته و بلند شوید.

بیشتر بخوانید : آموزش و معرفی حرکات هاگ پا

هالتر

هالتر

هالتر شاید درکنار دمبل پرمصرف‌ترین دستگاه بدنسازی باشد. هالتر دارای انواع مختلف با طول و وزن‌های مختلف است که همگی آنها جزو دستگاه‌های وزنه آزاد به شمار می‌روند. تمرین با هالتر برای تمامی عضلات بدن از سرشانه گرفته تا پا ممکن است.

تردمیل

تردمیل

بهترین دستگاه هوازی برای چربی سوزی تردمیل است. دستگاه تردمیل شبیه ساز پیاده روی و دویدن است و شما به راحتی می‌توانید با استفاده از تردمیل ضربان قلبتان را بالاببرید، تعریق کنید و چربی بسوزانید.

دوچرخه ثابت

دوچرخه ثابت

یکی از بهترین دستگاه‌های هوازی برای تقویت عضلات پا، شکم و زیر شکم و همچنین چربی‌سوزی دستگاه دوچرخه ثابت است. اگر قصد لاغری دارید یا درانتهای تمرینات پا می‌خواهید هوازی نیز داشته باشید به سراغ شبیه ساز دوچرخه سواری یعنی دستگاه دوچرخه ثابت بروید. دستگاه‌های دوچرخه ثابت سه نوع دارند که هرکدام دارای خواص و ویژگی های خاصی برای خودش است. دوچرخه ثابت نشسته مبله یا پشتی دار، دوچرخه ثابت ایستاده یا دیجیتال و دوچرخه ثابت اسپینینگ که نوع نشسته مبله برای افراد سنگین وزن یا افراد دارای مشکلات جسمی و مفصلی مناسب است و نوع ایستاده برای عموم افراد و اسپینینگ نیز برای همه افرادی که می‌خواهند تمرینات متنوع و با شدت کم یا زیاد انجام دهند.

الپتیکال

الپتیکال

دستگاه الپتیکال جزو پرطرفدارترین و بهترین دستگاه‌های هوازی موجود برای تمرینات هوازی و کاهش وزن است. این دستگاه همواره و درطول کل تمرین علاوه بر کمک به چربی سوزی به تقویت عضلات ساق، جلوران و پشت ران، باسن، فیله کمر، بازو، زیربغل و همچنین ذوزنقه ای کمک بسیار بالایی کرده و شمارا از هرنظر راضی می‌کند. این نکته را نیز باید اضافه کنیم که دستگاه های الپتیکال دارای نوع ژنراتوری، برقی و ساده هستند که بیشترین تنوع و طرفداران را نوع برقی و ژنراتوری دارند. الپتیکال ژنراتوری با استفاده از حرکت دستگاه انرژی تولیدشده را صرف روشن کردن آپشن ها و مانیتور دستگاه می‌کند و درنتیجه شما می‌توانید از آپشن‌های دستگاه استفاده کنید.

دستگاه اسمیت

دستگاه اسمیت

دستگاه اسمیت یا اسمیت ماشین یکی از بهترین، پرطرفدارترین و البته حیاتی ترین دستگاه‌های بدنسازی است که هیچ باشگاهی را نمی‌توانید بدون این دستگاه یافته یا حتی تصور کنید. دستگاه اسمیت ماشین یک دروازه آهنی است که یک میله هالتر به آن متصل بوده و در راستای عمود این هالتر قابلیت جابجایی دارد. این دستگاه قابلیت این را دارد که با استفاده از آن بتوانید در دامنه حرکتی کاملا امن و کامل تمام عضلات بدن را تمرین دهید و فشار کامل و راضی کننده ای را برروی همه عضلات وارد کنید.

بیشتر بخوانید : آموزش کامل کار با دستگاه اسمیت

دستگاه روئینگ

دستگاه روئینگ

یکی دیگر از دستگاه های تازه مطرح شده و بسیار کارآمد بدنسازی دستگاه روئینگ است. دستگاه روئینگ یک دستگاه چندکاره هوازی و بدنسازی است که تلفیقی از تمرین قایقی و تمرینات هوازی است که موجب تقویت عضلات شکم و زیرشکم، جلوران و پشت ران، بازو و زیربغل شده و همچنین بخاطر فعالیت بدنی درهنگام تمرین، یک تمرین هوازی نیز به شمار می‌آید.

دستگاه کراس اور

دستگاه کراس اور

کراس اور بزرگترین دستگاه بدنسازی است. این دستگاه حالتی دروازه ای دارد که در دوطرف آن چهار مقر سیمکش وجود داشته و همچنین علاوه برآن با استفاده از دستگیره های مختلف حرکات بسیار متنوعی را برای تمامی عضلات بدن می‌توان انجام داد. دستگاه کراس اور در دونوع وزنه سرخود و وزنه جدا وجود دارد که البته نوع وزنه سرخود آن تقریبا ۹۹ درصد دستگاه‌های موجود در باشگاه‌هارا دربر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: انواع حرکات با دستگاه کراس اور | بهترین ورزش‌ها با دستگاه سیمکش

دستگاه سیمکش دوطرفه

دستگاه سیمکش دوطرفه دستگاهی است شبیه به کراس اور اما در نمونه جمع تر و اصطلاحا به آن کراس جمع نیز می‌گویند. این دستگاه دارای دو بازوی سیمکش مدرج است که قابلیت تنظیم از بالا تا پایین را برای انجام انواع حرکات داراست. این دستگاه به شما این امکان را نیز می‌دهد که در خانه و یا باشگاه بتوانید انواع حرکات بدنسازی را در شرایط گوناگون انجام دهید.

دستگاه پارالل بارفیکس

دستگاه پارالل بارفیکس

دستگاه پارالل و  بارفیکس نیز یک دستگاه چندکاره بدنسازی دیگر است. این دستگاه امکان انجام انواع حرکات بارفیکس، پارالل، شکم خلبانی و غیره را به شما داده و در دونوع با کمکی و بدون کمکی تولید می‌شود.

بیشتر بخوانید : دستگاه پارالل | اموزش انواع حرکات با پارالل

دستگاه مسگری

دستگاه مسگری

اگر پهلوهای حجیم و بزرگی دارید و اندام شمارا بهم ریخته اند، بهترین دستگاه بدنسازی برای شما دستگاه مسگری است. دستگاه مسگری دستگاهی عالی برای تقویت عضلات موربی شکم و جمع کردن پهلوهای شماست که شما به راحتی می‌توانید با استفاده از این دستگاه تمرینات بسیار موثری را تجربه نمایید.

بیشتر بخوانید : آموزش انواع حرکات با دستگاه مسگری

خرید بهترین دستگاه بدنسازی از دنیزاسپرت

ممکن است شما باشگاه دار باشید و یا بخواهید باشگاهی خانگی تجهیز کنید و یا حتی برای تمرینات شخصی در خانه تجهیزاتی را تهیه کنید. در این مسیر شما در ابتدا نیاز به داشتن مشاوری متخصص و باتجربه دارید که بتواند نیازهایتان را بررسی و براساس شرایط شما راهکارهای منطقی و البته کم هزینه را پیشنهاد دهد. ما به شما فروشگاه دنیز اسپرت را معرفی می‌کنیم. فروشگاه دنیز اسپرت یکی از بهترین و باسابقه ترین فروشگاه‌های ورزشی کشور با بیش از ۱۵ سال سابقه تولید و عرضه انواع تجهیزات و دستگاه‌های ورزشی و بدنسازی است که شما عزیزان علاوه بر امکان بررسی و مقایسه انواع تجهیزات و دستگاه‌های بدنسازی می‌توانید از مشاوره پیش از خرید و پیش از تجهیز باشگاه بدنسازی مدنظرتان توسط متخصصین با تجربه دنیزاسپرت استفاده کرده و به راحتی تصمیمات خودرا در قبال تجهیز باشگاه خود بگیرید. اگر شماهم جزو افرادی هستید که قصد تجهیز باشگاه خانگی یا باشگاه بدنسازی دارید حتما از مشاوره رایگان و تخصصی دنیزاسپرت استفاده نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شماره تماستو وارد کن برنامه رایگان بگیر
ارسال
close-link